Što ćemo sad?
Što čeka mostarski Aluminij nakon sutrašnje važne Skupštine dioničara?
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Prije nepuna dva tjedna obilježena je prva godišnjica od gašenja proizvodnje u mostarskom Aluminiju, a u međuvremenu ništa ne ukazuje na to da bi se nekadašnji div uskoro mogao podići iz mrtvih.
Planovi bivšeg Kriznog stožera da se do kraja 2019. godine pokrenu pogoni Ljevaonica i Anode nisu se realizirali, a nakon toga je u igru ušla 'kinesko-izraelska' grupacija, koja se nametnula kao jedini realni partner za preuzimanje pogona.
Vremenom se izraz 'kinesko-izraelska' grupacija 'potrošio', pa se u medijima počeo koristiti izraz Abraham grupacija i na kraju je to i ostao 'konačni odgovor'.
Abraham grupacija je početkom proljeća i potpisala ugovor o poslovnoj suradnji s Društvom Aluminij i proizvodnja u Ljevaonici trebala je započeti najranije početkom lipnja, a najkasnije početkom kolovoza.
Lipanj je prošao u znaku korona krize, a početak kolovoza je za koji dan. Prema informacijama koje dolaze od rijetkih zaposlenika koji su još uvijek ostali u Aluminiju d.d., mali su izgledi da početkom kolovoza počnu izlaziti prvi trupci ili ingoti legiranog aluminija.
Za sutra, petak 24. srpnja, zakazana je važna skupština Društva Aluminij, na kojoj bi se trebalo donijeti nekoliko važnih odluka, usvojiti izvješća i na taj način praktično odrediti sudbinu kompanije.
Između ostaloga, trebalo bi se nadzornom odboru dati smjernice za imenovanje direktora ili nove uprave Aluminija d.d., s obzirom da je v.d. direktora Ante Rezić davno podnio ostavku, ali nije razriješen.
Što se tiče izvještaja o poslovanju, teško je očekivati da će oni biti usvojeni.
U kojem će se smjeru čitava priča okrenuti, ponajprije će ovisiti o dosadašnjoj fazi realizacije ugovora o poslovnoj suradnji s Abraham grupom.
Sudi li se po sadržajima koji su prezentirani na web stranici Aluminija, navedena grupacija praktično je zasukala rukave do lakta i vratila kompaniju na 'tvorničke postavke'. Je li tako u stvarnosti, drugo je pitanje.
Vlada Federacije BiH, odnosno resorni ministar Nermin Džindić, zasigurno bi trebali odigrati važnu ulogu u novom pozicioniranju Društva Aluminij, ali se postavlja niz potpitanja s tim u vezi, primjerice - Kako i zašto uopće nešto poduzimati u tehničkom mandatu i uoči predstojećih izbora?
Uposlenici Aluminija d.d. koji su još uvijek ostali u firmi, zasad rade po ugovorima o djelu, a kako ne bi sjedili i čekali, pokrenuli su neke neproizvodne segmente, primjerice kamp bungalova na Buni, kao turističku ponudu. Slični planovi postoje za još neke segmente.
Što se tiče samog 'core businessa', njegova sudbina trenutačno je u rukama poslovnog partnera, Abraham grupe, a ukupna sudbina Društva trebala bi se odrediti u narednim tjednima, ovisno o ishodu sutrašnje Skupštine dioničara.