Ne žele podršku
9 općina odbilo američki novac: Veleposlanstvo SAD-a krivi Dodika
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Devet općina u entitetu Republika Srpska, u kojima je na vlasti Savez nezavisnih socijaldemokrata Milorada Dodika (SNSD), odustalo je naprasno od projekata USAID-a "Diaspora Invest" i "Local Governance", saznaje Radio Slobodna Europa.
Zamislite da vam netko pokloni 25.000 eura i podrži rad vaše tvrtke, ne tražeći ništa zauzvrat.
Bespovratna sredstva
Upravo takvu pomoć je dobila tvrtka "Agroplus" iz Prijedora, na sjeverozapadu Bosne i Hercegovine, koja se bavi uzgojem voća i prodajom proizvoda za poljoprivrednike.
"Tražili smo 2019. godine pomoć za izgradnju moderne hladnjače za voće. Sami iznos nije mali, pa su nam ta sredstva itekako dobrodošla i to nam je tada mnogo značilo. Evo sad nam kreće berba, temperatura je skoro 40 stupnjeva Celzijevih i bez hladnjače bi imali ozbiljan problem gdje da uskladištimo tu jabuku do prodaje", rekao je za Radio Slobodna Europa (RSE) Dragan Zornić, direktor firme Agroplus.
Polovicu iznosa je ta tvrtka dobila od Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID), kroz program "Diaspora invest", čiji je cilj da stimulira bh. dijasporu da ulaže u domovinu.
Druga polovica je stigla iz proračuna Općine Prijedor, jer su lokalne zajednice partneri u ovom projektu, koji postoji od 2017. godine.
Međutim, ove godine će brojni gospodarstvenici iz Republike Srpske ostati uskraćeni za mogućnost da dobiju bespovratna sredstava USAID-a.
Naime, deset lokalnih zajednica iz ovog entiteta je odustalo od suradnje s USAID-om. Njih devet predvode kadrovi vladajućeg Saveza nezavisnih socijaldemokrata Milorada Dodika (SNSD), a desetu Dodikov koalicijski partner, Ujedinjena Srpska.
Ne žele govoriti
Iz Veleposlanstva Sjedinjenih Američkih Država u BiH, kako su rekli za Radio Slobodna Europa, optužuju Milorada Dodika, predsjednika entiteta RS, da je vršio pritisak na kadrove svoje stranke u lokalnim zajednicama da odustanu od suradnje s USAID-om.
RSE je kontaktirao vlasti u svih deset lokalnih zajednica, ali je većina njih odbila govoriti o ovoj temi.
Dodik, njegova djeca Igor i Gorica, te brojni suradnici su pod sankcijama SAD-a, zbog "antidaytonskih, koruptivnih i antidemokratskih aktivnosti".
Iz Dodikove stranke poručuju da im podrška USAID-a ne treba, jer "pomoć koju nudi američka ambasada nema realne efekte, već se svodi na obuke i propagiranje". Dodaju da "ne postoji bosanska dijaspora", odnosno da ih zanima isključivo "srpska dijaspora".
Deset lokalnih zajednica, koje su izabrane da sudjeluju u programima "Diaspora invest" i "Local Governance", su naprasno odustale od suradnje, nakon što su primljene na jedan ili oba navedena programa podrške, naveli su za RSE iz Ureda za odnose s javnošću američkog veleposlanstva.
Lokalne zajednice
Dodaju da je riječ o lokalnim zajednicama: Čelinac, Foča, Gradiška, Laktaši, Nevesinje, Petrovo, Prnjavor, Srbac, Zvornik i Stanari te da su sredstva i podrška zbog toga preusmjereni na druge lokalne zajednice.
Ne postoje službeni podaci o broju nezaposlenih u navedenim općinama koje su odustale od projekata. Prosječna neto plaća se kreće se od 1.061 maraka (oko 540 eura) u Petrovu do 1.575 maraka (oko 805 eura) u Stanarima, pokazuju podaci Zavoda za statistiku RS-a.
"Lideri lokalnih zajednica, koji su odlučili da ne sudjeluju u programima, uskratile su svojim stanovnicima mogućnosti ekonomskog razvoja i boljeg života. Do sada je program 'Diaspora Invest' podržao 55 kompanija u entitetu RS, što je donijelo više od 20 milijuna američkih dolara investicija dijaspore u privatni sektor te otvaranje više od 920 radnih mjesta", navode iz Ureda za odnose s javnošću za RSE.
Objašnjavaju da su kroz program "Local Governance" prethodnih godina rješavana važna pitanja za lokalne zajednice, poput sigurnosti, okoliša, i transparentnosti budžetskih sredstava.
"Nažalost, još postoje načelnici/gradonačelnici u RS-u, kojima je veći prioritet udovoljiti Miloradu Dodiku i njegovim uskim političkim interesima, nego unaprijediti svoje zajednice", poručuju iz Veleposlanstva za RSE.