Poruka Europljanima

Novalić o kritikama na kineske investicije: A što ako ostanemo bez struje?

Poruka Novalića Johannesu Hahnu i Europskoj zajednici
Gospodarstvo / Ulaganja | 13. 03. 2019. u 21:21 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Prihvaćanjem kineskog kredita za izgradnju Bloka 7 bh. vlasti su već navukle osude europskih dužnosnika. Oštro protivljenje ulasku Kineza iskazao je europski tajnik Johannes Hahn, koji stanje dolazi provjeriti već krajem mjeseca. Ali, vlasti tvrde u suradnji s Kinom nema ništa sporno.

Hahn je iznenađen odlukom Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine da odobri suglasnost na ugovor s kineskom Exim bankom o kreditu od 614 milijuna eura za izgradnju Bloka 7.

Upitna posvećenost BiH

To poteže ozbiljno pitanje o posvećenosti BiH međunarodnim sporazumima o Energetskoj zajednici. Izboru energetske tehnologije. Analizama omjera cijene i koristi na odgovoran i transparentan način, prenosi N1.

"Siguran sam da su zastupnici imali dobre razloge za svoju odluku i da će je moći objasniti svojim građanima. Pitanja kao što su procjena utjecaja na okolinu, državnu pomoć i procedure javnih nabavki će sigurno biti pozorno promatrane tijekom procesa davanja mišljenja", poručuje Hahn.

Šef Izaslanstva EU u BiH, Lars-Gunnar Wigemark najavio je dolazak Hahna, dok su političke stranke koje su glasovale za ugovor s Kinezima, počele i s opravdanjima. Lider SDA Bakir Izetbegović tvrdi kako Hahn nije dobro informiran. Zabrinut je zbog zastarjele tehnologije, no, Izetbegović tvrdi, tehnologija će biti uvezena iz SAD-a.

"Shvaćam zabrinutost ne samo zbog ovog projekta već i zbog nekih drugih projekata koji se odvijaju u istočnoj Europi, a koje financira NR Kina, ali ako su već toliko zabrinuti, gospoda iz EU, trebali su na vrijeme reagirati pa da oni daju novac", ističe Zlatko Miletić, DF.

Najlošije je ako nemate struju

No europska zajednica inzistira na europskim standardima. Inzistira na obnovljivim izvorima energije. Iako je Bosna i Hercegovina usvojila energetsku strategiju s europskim smjernicama, prilikom donošenja Odluke o izgradnji Bloka 7 s kineskim novcem i kompanijama - premijer Federacije BiH, Fadil Novalić izjavljuje, država se ne može vaditi na činjenicu da joj neka Europska zajednica zabranjuje nešto, kada ostane bez struje.

"Ja bih krenuo jednom izrekom koju nam je predavač iz Bruxellesa u Sloveniji izdiktirao. Rekao je nove termocentrale na ugalj nisu najbolja stvar na svijetu, mnogo lošija stvar su stare termoelektrane, a najlošija stvar je da nemate energiju, to jest, struju", navodi Novalić.

Kada je riječ o velikim investicijama, svi imaju svoje interese, istaknuo je nedavno Miralem Kapetanović, jedan od autora knjige "Bosna i Hercegovina i Zapadni Balkan - Aspekti geopolitike i hibridnog rata". Kapetanović ističe kako se stav zastupnika u Federaciji naglo promijenio. Od većina protiv - do većina ZA.

Preko leđa građana

"Zbog čega, zato što je Amerika, odnosno veleposlanstvo izašlo s priopćenjem u kojem kaže da te investicije nisu štetne ako su one transparentne zato što dio te investicije radi i jedna američka firma General Electrics čini mi se, znači svako gleda svoj interes, ali sve preko leđa nas", kaže Kapetenović.

A hoće li se na koncu sve prelomiti preko leđa građana?

"Ovo je kreditno zaduženje Elektroprivrede, dakle Elektroprivreda diže kredit, garancija je država", otkriva Nermin Džindić, ministar energije, industrije, rudarstva FBiH.

Bez obzira na trenutno pozitivno poslovanje Elektroprivrede - u 20 godina na koliko se uzima kineski kredit, situacija se može mijenjati. Što u slučaju da Elektroprivreda ne bude u stanju izmirivati obveze? Ako se uzme u obzir da su građani i kompanije oni koji pune kase. Hoće li to onda značiti i veće cijene? O tome se ne govori. Koautor ranije spomenute knjige, Ahmed Kico, naveo još jednu zabrinjavajuću okolnost, prenosi N1.

Interesi Kine i Rusije

"Mi imamo pokazatelje naravno iz pouzdanih izvora, gdje je moguće doći do sudara interesa Kine i Rusije, i to na prostorima BiH, naravno u energetskom sektoru. Vi vidite da se u entitetu RS ruska privreda i ekonomija praktično inutalirala, sada kada Kinezi ponovo ulaze mi ne možemo isključiti da će Kina i Rusija naći sporazum, zajednički interes", navodi Kico.

U tom kontekstu i zaključci s posljednje Sigurnosne konferencije u Minhenu. Zapadni Balkan je dio velike igre moći. Rusija kao tradicionalni igrač, pokušava da kroz kreiranje konflikata oslabi ulogu Europske Unije. Sada se to događa i s kineskim novcem. Kineski projekti neophodno nisu u skladu sa standardima Unije, nisu transparentni, vode zemlje u dužnička ropstva.

Kopirati
Drag cursor here to close