Broj turista po glavi stanovnika
BiH među prvih 20 zemalja svijeta
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Predsjedatelj Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić je u Budimpešti na 6. Summitu 16 premijera zemalja središnje i istočne Europe s premijerom NR Kine (16+1) u svome obraćanju istaknuo da šesti Summit predstavlja dokaz održivosti partnerskog odnosa i siguran put k jačanju bilateralnih i privrednih odnosa.
Rekao kako BiH aktivno radi na realizaciji ključnih vanjskopolitičkih prioriteta, jačanju unutarnje stabilnosti i ekonomskom razvoju. Naglasio je da je najvažniji vanjskopolitički cilj BiH članstvo u EU i da se kontinuirano radi na ispunjavanju uvjeta za dobivanje kandidatskog statusa. Izrazio je očekivanje da će se to i dogoditi u prvoj polovini 2018.godine, priopćeno je iz Vijeća ministara BiH.
Reforme dale rezultate
Govorio je i o procesima vezanim za ekonomski razvoj BiH i istaknuo da se radi na implementaciji brojnih reformskih mjera u oblastima porezne politike, unapređenja poslovnog okruženja, tržišta rada, jačanja konkurentnosti i stvaranju uvjeta za privlačenje stranih investicija. Naveo je da su reforme koje se provode već rezultirale pozitivnim pomacima u rastu BDP-a od 3,1% i otvaranju više od 40.000 radnih mjesta, te da su, u posljednjih 30 mjeseci, svi vitalni ekonomski pokazatelji u BiH poput izvoza, industrijske proizvodnje i turizma, u porastu.
Zvizdić je upoznao prisutne premijere s turističkim potencijalima BiH, njezinim povijesnim naslijeđem i prirodnim bogatstvima.
''Drago mi je sa vama podijeliti vijest da se broj turista u prethodnoj godini povećao za više od 16 posto što nas svrstava među 20 zemalja svijeta s najvećim porastom turističkih posjeta po glavi stanovnika'', rekao je te dodao da ga raduje činjenica da, pored tradicionalnih gostiju iz evropskih zemalja, sve više građana NR Kine posjećuje BiH, čiji se broj prema statističkim pokazateljima, udvostručio u posljednjih godinu dana.
''Iz tog razloga zadovoljstvo mi je najaviti da će tijekom Summita u Budimpešti biti potpisan Sporazum o međusobnom ukidanju viza državljanima NR Kine i BiH. Uvjeren sam će ovaj Sporazum otvoriti vrata za još veći dolazak kineskih turista i ojačati i unaprijediti našu privrednu, naučnu i kulturnu saradnju'', rekao je. Naglasio je da smatra izuzetno važnim uspostavljanje direktne avio-linije Peking–Beograd– Sarajevo.
Kineski kredit
Zvizdić je rekao da pored turizma sektori energetike i transporta ostaju prioritetni sektori za BiH kao nositelji potencijala za ulaganja. Naglasio je da se naša država nalazi na 8. mjestu u Europi po hidropotencijalu, da ima potencijale u oblasti energije vjetra i značajne rezerve kvalitetnog uglja. Naveo je projekat izgradnje termoelektrane kapaciteta 450MW „Blok 7“ Tuzla koji se razvija u pozitivnom smjeru i za koji će se danas obaviti potpisivanje Ugovora o kreditu između Elektroprivrede BiH i kineske EXIM banke.
''Potpisivanje ovog Ugovora ima višestruk značaj jer, pored činjenice da se radi o najznačajnijoj investiciji u energetski sektor u Bosni i Hercegovini, ovaj projekt simbolizira početak brojnih narednih projekata koje namjeravamo realizirati sa Narodnom Republikom Kinom unutar platforme 16+1'', rekao je Zvizdić i izrazio poštovanje i zahvalnost premijeru Keqiangu na izuzetnoj posvećenosti i podršci projektima u BiH.
Istaknuo je interes BiH za izvozom poljoprivrednih proizvoda u Kinu, te ukazao da je današnje potpisivanje Sporazuma o poljoprivrednoj saradnji između NR Kine i Vijeća ministara BiH važan korak k tom cilju.
''Ovaj Sporazum predstavlja nadogradnju već postojećeg Sporazuma o trgovini i ekonomskoj suradnji između BiH i Narodne Republike Kine koji smo potpisali 2001. godine. Sporazum o poljoprivrednoj saradnji će inicirati proces intenzivne komunikacije između naših državnih institucija kao i poslovne zajednice, te sam uvjeren i rezultirati privrednim partnerstvima koji će biti od obostranog značaja'', rekao je.
Poziv u Mostar
Zvizdić je na kraju svog obraćanja istaknuo da je BiH izuzetno zainteresirana da još više unaprijedi postojeće bilateralne i ekonomske odnose s NR Kinom, kao i zemljama srednje i istočne Europe.
On je tom prilikom pozvao prisutne premijere država učesnica Summita 16+1 da posjete BiH, a posebno da u travnju 2018. godine posjete Mostar gdje će se u sklopu 21. Gospodarskog sajma u Mostaru, održati „16+1 - Sajam poljoprivredne opreme“. Isto tako, da posjete Sarajevo, glavni grad BiH, koji će 2018. godine biti domaćin Treće „16+1 konferencije u oblasti inovacija“, koja će se održati u sklopu Regionalnog foruma inovacija „UNLIMITED”.