Dno
Koliko je BiH atraktivna Njemačkoj?
Tekst članka se nastavlja ispod banera
BiH se nalazi na 18. mjestu od 20 zemalja istočne Europe po atraktivnosti za njemačke investitore, pokazuju podaci Njemačke gospodarske komore u Hrvatskoj.
Pročitajte još
Prema opsežnom istraživanju koje je Njemačka gospodarska komora obavila u svim zemljama istočne Europe, od zemalja u našoj regiji najbolje je pozicionirana Slovenija, koja je na petom mjestu. Hrvatska je sljedeća na osmom mjestu, a iza nje je Srbija na 11, a Sjeverna Makedonija na 13. mjestu. Crna Gora je na 14. mjestu, a pretposljednje, 19. mjesto pripada Albaniji, a neslavno zadnje Kosovu, prenose Nezavisne novine.
Na začelju Europe
S obzirom na to da se zemlje zapadne Europe nalaze u boljoj poziciji, može se reći da ovi rezultati pokazuju da je BiH po atraktivnosti za njemačke investitore na začelju Europe, uz Albaniju i Kosovo.
Unatoč tome što je Hrvatska na relativno visokom mjestu, gotovo polovina njemačkih poduzeća koja su sudjelovala u anketi, tu zemlju više ne bi izabrala kao mjesto za investiranje. Od njih 68 posto, koji su 2017. izrazili spremnost da ponovo investiraju u Hrvatsku, tek njih 54 posto bi to uradilo u istraživanju iz prošle godine.
"Glavni razlozi za nezadovoljstvo poduzeća su nedostatak borbe protiv korupcije i kriminala, veliko poresko opterećenje, porezni sistem i administracija, javna uprava i nedostatak pravne sigurnosti", navedeno je u istraživanju.
Igor Gavran, ekonomski analitičar, kaže da se rezultati ispitivanja njemačkih gospodarstvenika u Hrvatskoj mogu prenijeti i u BiH, s tim da je, kako kaže, stanje vjerojatno još gore.
"Svi ti argumenti koji se navode, od komplicirane administracije, poreza, kriminala i korupcije postoje i ovdje, s tim da BiH nije ni članica EU niti blizu da postane članica. Dakle, i bez čekanja rezultata Njemačke gospodraske komore za BiH, sama logika kaže što se može očekivati", rekao je Gavran.
BiH ne radi ništa
Podsjetio je koliko susjedne zemlje poput Srbije ulažu kako bi pomogle dolazak stranih investitora, navodeći primjer tvornice "Volkswagen", iako se, kako je rekao, ta investicija vjerojatno neće ostvariti u Srbiji.
"Konkurencija za dovođenje stranih investitora u okolne zemlje, a posebno njemačkih, je veoma velika. Naša konkurencija nudi bolje uslove i zato te zemlje uglavnom uspiju privući investitore umjesto BiH, što i nije posebno teško jer BiH uglavnom ne radi ništa", rekao je Gavran.
On je, ipak, naveo da postoji više dobrih primjera njemačkih investitora u BiH, ali da se tu pretežno radi o firmama koje su orijentirane na izvoz.
Gavran ističe da BiH ima dobre radnike i da će oni sigurno dobiti zaposlenje, ali da je jedino pitanje hoće li se zaposliti u BiH ili Njemačkoj.
"Njemačka je za razliku od nekih drugih zemalja i te kako svjesna potencijala bh. radnika i oni svakako nisu razlog ovako lošeg rejtinga BiH. Ako ostane stanje ovako kakvo jeste, njihovi poslodavci će naše radnike zaposliti u Njemačkoj, a bh. vlasti svojim nečinjenjem, nažalost, tome vrlo kvalitetno doprinose", zaključio je Gavran, prenose Nezavisne novine.