Makadam
BiH u 21. stoljeću: Selo sa 300 zaboravljenih
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Mještani sela Kozica ogorčeni su jer su, kako tvrde, makadamski putevi, koji ih povezuju s općinom Oštra Luka, kojoj pripadaju, te s Banja Lukom, gdje često putuju, toliko propali da je njima gotovo nemoguće voziti.
Ka ovom selu, koje, kako kažu, broji oko 200 domaćinstava, odnosno više od 300 mještana, moguće je doći s dvije strane - prva je od Oštre Luke, kroz teritorij općine Sanski Most, a druga od Stričića na Manjači, preko Pavića i Hazića.
Izazov
Oba puta koja ih povezuju sa svijetom, kako ističu mještani, toliko su oronula da se njima usuđuju voziti samo oni najhrabriji, uz rizik da oštete vozilo.
"Nadležni su nas zaboravili, ogorčeni smo. Put prema našem selu od Oštre Luke je užasan, a ništa bolji nije ni onaj koji vodi prema nama iz zaseoka Pavići, a koje se nalazi na Manjači. Do Pavića je asfalt, a dalje prema nama je makadam. U pitanju je oko 9,5 km makadama, od čega dva km teritorijalno pripadaju Banja Luci, a ostatak našoj općini, Oštroj Luci. Nedavno je čovjek tim putem išao golfom 4 i probio karter", priča za "Nezavisne" mještanin Kozice.
On i njegovi susjedi bave se zemljoradnjom i stočarstvom. Imaju prirodna bogatstva, proizvode zdravu hranu i piju izvorsku vodu. Sve su to, poručuju, idealni uvjeti za život. U lokalnoj osnovnoj školi ima i učenika. Mještani kažu da se zalažu za to da ovo selo, poput mnogih drugih, ne izumre, ali...
"Recimo, djeca iz naše osnovne škole ne mogu nigdje da odu jer nijedan autobus niti kombi im ne može prići kako bi ih vozio na bilo kakav izlet. Istovremeno, makadamskim, užasnim putem, vozimo mlijeko za Oštru Luku, gdje također obavljamo brojne obaveze, pošto nam je to općina", pričaju mještani.
Bave se oni pretežno poljoprivredom, a i drvima za ogrev sami se opskrbljuju, te rade brojne ostale poslove koji su sami po sebi opasni.
"Što to znači? Ne daj bože, netko da se teško ozlijedi što se i događalo, vozilo Hitne jedva bi nam došlo, a i kad stigne, po takvom putu bilo bi prekasno. Ovo selo je brojne svoje sinove u proteklom ratu dalo za očuvanje Srpske, a sada su mještani zaboravljeni", kažu u Kozici.
Željko Tepić, mještanin, priča za "Nezavisne" da bi trajno rješenje za njihove probleme bio asfaltni put prema Manjači, koji bi ih povezivao s Pavićima pa time i s Banjalukom.
"Taj put povremeno saniraju, ali to je tek privremeno rješenje, jer voda odnese nasuti materijal. Dodatno situaciju pogoršavaju kamioni koji tuda vuku šumu", priča Tepić.
Problem kiša
I Radomir Đaković, predsjednik Vijeća mjesne zajednice Kozica, smatra da su putevi koji vode ka ovom selu u jako lošem stanju.
"Put svakom znači mnogo. Naša oba puta su loša, s tim što je gori ovaj koji ide ka Pavićima, odnosno ka Banja Luci, gdje rade ljudi iz našeg sela, pa ovdje dolaze vikendom. Bitan nam je i ovaj put za Oštru Luku, jer je to naša općina", rekao je Đaković.
Da problema s putnom komunikacijom koja vodi u Kozicu zaista ima, priznaje i Dragan Stanar, načelnik općine Oštra Luka.
Dodao je da će uskoro, u okviru redovnog održavanja, put koji vodi od Kozice ka Pavićima, odnosno Banja Luci, biti saniran.
"To će biti relativno brzo, možda u narednih dvadesetak dana", obećava Stanar.
Po njegovim riječima, od Kozice do FBiH put je asfaltiran, a onda nastupa dio koji vodi kroz FBiH i on je makadamski i povremeno se sanira.
Selvir Korlat, direktor Općinskog fonda za komunalne djelatnosti i infrastrukturu Sanski Most, tvrdi da je put koji vodi kroz ovu lokalnu zajednicu saniran nedavno.
"Sad je u boljem stanju. Održava se redavno. To je makadam, pa problemi nastaju kad su obilne kiše", navodi Korlat.