Poprima konačan oblik
Bljesak na Pelješkom mostu: Impresivna građevina spaja jug s ostatkom RH
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Izgradnja Pelješkog mosta napreduje planiranim tempom, što se može vidjeti i na licu mjesta, gdje radnici s radom ne staju ni vikendom.
Trenutačno se postavlja čelična konstrukcija budućeg kolnika ukupne dužine 2,4 kilometra koji će spojiti Komarnu sa neretvanske i Brijestu sa pelješke strane.
Postavljeno je više od pola elemenata rasponske konstrukcije, a do konca svibnja dolazi i zadnja pošiljka čeličnih dijelova.
Cijeli most bi trebao biti završen do jeseni ove godine, a pristupne ceste koje su kasnile za mostom do ljeta 2022 godine.
Bez obzira na kašnjenje radova na pristupnim cestama, čim most bude završen svi putnici moći će se voziti preko njega, odnosno prelaziti s jedne na drugu stranu.
Čvor Brijesta će omogućiti privremeni spoj mosta i postojeće pelješke ceste, a nakon provedenog postupka javne nabave gradit će ga austrijski Strabag za 47,7 milijuna kuna.
Strabag gradi i dionicu Duboka – Sparagovići, a Avax gradi stonsku obilaznicu, poddionice Sparagovići – Prapratno – Doli.
Gradnja Pelješkog mosta i pristupnih cesta košta 526 milijuna eura.
Izgradnjom mosta, na Pelješcu i u dolini Neretve mijenja se puno toga, poglavito u turističkom smislu, jer primarna turistička djelatnost dobiva novi zamah, budući atraktivne pelješke plaže već dogodine postaju bliže domaćim i inozemnim gostima.
Svi oni očekuju turistički procvat, posebno na poluotoku Pelješcu, odnosno svim njegovim dijelovima, što do sada nije bio slučaj.
S druge strane, u Neumu su zabrinuti jer će glavnina prometa poslije izgradnje mosta zaobilaziti jedini bh. gradić na moru.
''Tko bude dolazio dolazit će u Neum i zbog Neuma. Mislim da restorani i kafići na magistrali mogu zaključati. Tako je i sa trgovinama. Mi smo od tih gostiju živjeli, a sad će nas oni u širokom luku zaobilaziti'', kaže za Bljesak.info jedan od vlasnika restorana uz neumsku magistralu.