Koristan plan
Borisov: Balkanski prometni koridori koštat će 30 milijardi eura
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Bugarski premijer Bojko Borisov izjavio je u ponedjeljak u Londonu da će, sudeći po procjenama čelnika zapadnog Balkana, gradnja paneuropskih prometnih koridora u toj regiji koštati tridesetak milijardi eura i da će izgradnja digitalne infrastrukture koštati dodatnih pet milijardi eura.
Borisov je govorio na otvaranju Trećeg investicijskog summita Europske banke za obnovu i razvoj (EBRD) o zapadnom Balkanu konkretizirajući da su glavni panevropski koridori o kojima se govorilo na summitu koridori IV, VIII i X.
''Plan koji predlažemo izuzetno je koristan za svaku zemlju (na zapadnom Balkanu). Kada ti prometni koridori budu spremni, svaka pojedinačna prijestonica bit će dostupna željezničkom vezom i autoputem, i zahvaljujući njemu, internetom'', izjavio je Borisov.
Naglasio je da će svi projekti biti predstavljeni na sastanku čelnika zapadnog Balkana s predsjednikom Europske komisije Jean-Claudeom Junckerom u Sofjii 1. ožujka. Na tom će sastanku svaki od šest čelnika regije pojasniti koji su dijelovi tih projekata već provedeni, koliko je potrebno financijskih sredstava za dovršenje preostalih dijelova projekata, i tko će to financirati, dodao je Borisov.
Po njegovim riječima, realno je da se ti koridori dovrše u roku od sedam do osam godina.
Borisov je raspravljao o izgradnji panevropskih koridora IV, VII i X s predsjednikom EBRD-a Sumom Chakrabartijem. Na tom je sastanku bugarski premijer istaknuo značaj infrastrukturne povezanosti zemalja zapadnog Balkana i ostalih europskih država kao preduslova za uspješan razvoj kompletnog kontinenta. Po njegovim riječima, razvoj ekonomskih potencijala regije i njen prosperitet, koji je neophodan za stabilnu i sigurnu Europu, zahtijeva povezanost kako među zemljama zapadnog Balkana tako i sa susjednim članicama EU. Regiji su potrebna dodatna ulaganja, radna mjesta, prekogranična suradnja i poboljšanje životnog standarda, priopćio je Borisov. To će biti ključna tema summita EU i zapadnog Balkana u Sofiji 17. ožujka, pojasnio je.
Borisov je pohvalio ulogu EBRD-a u regiji, rekavši da je ta banka jedan od najvećih investitora na Balkanu i igra važnu ulogu u sporazumima o prekograničnim infrastrukturnim projektima s ciljem jačanja trgovine i konkurentnosti.
Predsjednik EBRD-a izjavio je da jedinstveno tržište i ekonomska zona trebaju da se stvore na Balkanu. Izrazio je nadu da će svi infrastrukturni projekti i takozvana meka povezanost (digitalna infrastruktura) biti provedeni. Po njegovim riječima, regija Balkana je među najvećim korisnicima EBRD-a.
Premijeri Albanije, Bosne i Hercegovine, Kosova, Crne Gore i Srbije također su sudjelovali na konferenciji za novinare, prenosi bugarska novinska agencija BTA.