Katastrofa u Donjoj Jablanici

Direktor Federalnog zavoda za geologiju: Rizik i dalje postoji

"Razumljivo je da stanovnici Donje Jablanice više ne žele živjeti s ovim rizikom", kazao je Demir.
Gospodarstvo / Ulaganja | 18. 11. 2024. u 18:49 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Direktor Federalnog zavoda za geologiju (FZZG) Vedad Demir potvrdio je u razgovoru za "Dnevni avaz" da je preliminarni izvještaj o inženjersko-geološkim istraživanjima na područjima koja su prije gotovo 45 dana zadesili razorne poplave i odroni, a koji su uradili stručni timovi FZZG-a, predan nadležnim institucijama, ali i lokalnim zajednicama.

Mjere

Mještani Donje Jablanice su u nekoliko navrata prosvjedima iskazivali nezadovoljstvo zbog izostanka adekvatne reakcije nadležnih, a Demir je kazao da izvještaj obuhvaća i kratkoročnu i dugoročnu procjenu sigurnosti područja Donje Jablanice.

"Zaključili smo da posljednji događaj debritnog toka kratkoročno nije povećao ukupni rizik, ali da on i dalje postoji. Dokumentirali smo da su slični događaji dio prirodnih procesa, koji su se kroz više epizoda događali u geološkoj povijesti i vjerojatno će se ponovo događati u budućnosti, iako njihova točna učestalost i intenzitet ne mogu biti precizirani", rekao je Demir.

Također, kako navodi, ljudske aktivnosti poput klimatskih promjena, izazivanja požara i djelovanja u zonama debritnih tokova mogu dodatno utjecati na povratni period i intenzitet ovih događaja, čineći ih češćim ili ozbiljnijim.

"Razumljivo je da stanovnici Donje Jablanice više ne žele živjeti s ovim rizikom. Jedini način da se rizik smanji na prihvatljiv nivo jeste implementacija odgovarajućih mjera aktivne i pasivne zaštite, koje smo detaljno obrazložili u izvještaju. Ove mjere uključuju strateško planiranje, tehničke intervencije i dugoročne aktivnosti za sigurniji život na ovom području", rekao je Demir.

Sanacija

Podvlači da se hitne sanacione mjere poduzimaju kada postoji neposredna prijetnja ljudima ili infrastrukturi, kao što su reaktivacija geohazarda, obnova ključne infrastrukture, prevencija dodatnih oštećenja ili osiguravanje minimalne funkcionalnosti.

"U slučaju Donje Jablanice, trenutačno ne postoji kratkoročna prijetnja od novog debritnog toka za naselje, što omogućava da se problem rješava sustavno, uz poštivanje zakonskih normi i stručnih procedura. To, naravno, ne isključuje potrebu za sanacijom oštećene infrastrukture i objekata, što je ključni korak za normalizaciju života u pogođenom području. Ovaj pristup je detaljno pojašnjen u izvještaju Zavoda, s preporukama za dugoročne mjere zaštite i smanjenje rizika", istaknuo je.

Demir ukazuje na to da je riječ, kao što se vidi iz naziva dokumenta, o preliminarnom izvještaju, a ne o elaboratu o izvedenim inženjersko-geološkim i geotehničkim istraživanjima i ispitivanjima terena.

"Naš preliminarni izvještaj pruža detaljan opis događaja, od mjesta inicijacije na vrhovima padina sliva Donje Jablanice, preko razvoja debritnog toka i njegovog kretanja prirodnim geomorfološkim formama, do događanja u zoni kamenoloma, proksimalnoj i distalnoj depozicionoj zoni. Na osnovu tih podataka izrađena je i simulacija događaja, koja predstavlja vrijednu osnovu za daljnje aktivnosti, uključujući planiranje i projektiranje zaštitnih mjera", kazao je Demir.

Kopirati
Drag cursor here to close