Tunel Ivan

Dok svi spavaju treća smjena gradi hercegovačka vrata Koridora Vc

Veliki reflektori osvjetljavaju tunel i plato ispred njega. Strojevi ulaze i izlaze iz tunela, vozi se beton, bageri prolaze, dok bubne opne ''maltretira'' zvuk džinovskog ventilatora.
Gospodarstvo / Ulaganja | 11. 10. 2020. u 19:57 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Tunel “Ivan”, kojim se otvaraju hercegovačka vrata Koridora 5C, gradi se punom parom. Radovi su organizirani u tri smjene, tako da nema stajanja 24 sata, sedam dana u tjednu.

Ekipa “Avaza” provela je jednu noć s radnicima na gradilištu.

''U tunelu je svakako mrak, tako da nemamo osjećaj da je noć. Dok svi spavaju, mi gradimo'', govori kroz šalu vozač miksera betona.

Veliki reflektori osvjetljavaju tunel i plato ispred njega. Strojevi ulaze i izlaze iz tunela, vozi se beton, bageri prolaze, dok bubne opne ''maltretira'' zvuk džinovskog ventilatora.

Usprkos odličnoj ventilaciji, u tunelu je veoma toplo, što zbog rada hidrauličnih strojeva, što zbog utrobe zemlje.

Enes Ajanović, tehnički rukovoditelj gradilišta kompanije “Euro-Asfalt”, i Semir Muslić, šef smjene, pojašnjavaju pojedinosti s gradilišta.

''Nalazimo se na južnom izlaznom portalu tunela “Ivan”, gdje se izvode radovi primarne podgrade. Radovi su počeli i na sjevernoj strani u obje cijevi'', kaže Ajanović.

''Rezultat je da do sada imamo u obje cijevi iskopano ukupno oko tisuću metara. Sa sjeverne strane, u desnoj tunelskoj cijevi, iskopano je oko 50 metara, a u lijevoj oko 265 metara. Na južnoj strani, na izlaznom portalu, u lijevoj cijevi iskopano je oko 260 metara, a u desnoj 420 metara'', navodi Ajanović.

Vrijednost ugovora za izgradnju tunela “Ivan” je 57.628.570 eura.

''Najmoderniji strojevi su u pogonu i radi se prema posljednjim sustavima i standardima u gradnji'', dodaju.

U tunelu je kao u košnici, strojevi probijaju metar po metar tvrdog terena. Električari odmah postavljaju reflektore, a armirači prvu konstrukciju za podgradu. Dok armirači završavaju, kamioni s betonom su na ulazu u tunel. Slijedi betoniranje konstrukcije.

- Tunel ''Ivan'' je dvocijevni, sa po dvije trake, i proći će kroz planinski prijelaz Ivan-sedlo.

- Ukupna dužina desne tunelske cijevi je 1.721,50 metara, dok je lijeva tunelska cijev duga 1761,50 metara i bit će pozicionirane ispod postojećeg tunela ''Ivan'' na magistralnoj cesti M-17.

- Nadmorska visina na ovoj lokaciji je u rasponu od 500 do 1.020 metara, a maksimalna visina nadsloja iznad tunelske konstrukcije iznosi oko 200 metara.

- Tunel je projektiran da se izvodi po Novoj austrijskoj tunelskoj metodi (NATM). Po izlasku iz tunela trasa autoceste se privremenom prometnicom spaja s magistralnom cestom M-17, koja označava kraj ove dionice.

- Privremena spojna cesta je dvosmjerna, sa po jednom trakom, i duga je oko 700 metara. Spojna cesta počinje od buduće kružne raskrsnice na magistralnoj cesti M-17 i dalje se penje preko postojećeg potoka, mostom dužine 15 metara, do platoa bočnog naplatnog mjesta Bradina.

Kopirati
Drag cursor here to close