Nedostaje institucijski okvir

EU daje BiH pola milijuna eura za razvoj socijalnog poduzetništva

Oko deset posto svih poduzeća u Europskoj uniji su socijalna i razvijaju se ubrzano, dok je BiH na početku razvoja ove vrste poduzetništva
Gospodarstvo / Ulaganja | 26. 02. 2019. u 15:55 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Daljnji razvoj socijalnog poduzetništva u Bosni i Hercegovini cilj je projekta vrijednog oko pola milijuna eura u kojem će implementatori u sljedećih 30 mjeseci raditi na uspostavi odgovarajućeg pravnog i zakonodavnog okvira iz ove oblasti.

Kao prvi korak, u Sarajevu je počela dvodnevna konferencija na kojoj će predstavnici financijera projekta, Europske unije (EU), zajedno s civilnim sektorom iz BiH promovirati značaj socijalnog poduzetništva kao mogućnosti za ekonomski rast.

''Želimo pomoći svim stranama da spoznaju značaj te vrste poduzetništva, stvaranja pravnog okvira za njegov daljnji razvoj i otvaranje novih radnih mjesta'', kazao je novinarima uoči konferencije Gianluca Vannini, šef operacija u uredu Izaslanstva Europske unije u BiH.

Po njegovim riječima, u većini drugih zemalja je nevladin sektor preuzeo značajnu ulogu razvoja socijalnog poduzetništva, a u nekima su dosta razvijene zadruge s maloprodajnom djelatnošću.

Oko deset posto svih poduzeća u Europskoj uniji su socijalna i razvijaju se ubrzano, dok je BiH na početku razvoja ove vrste poduzetništva, kazala je novinarima Jasmina Mujezinović, sudionica konferencije uime bh. civilnog sektora i direktorica Fondacije lokalne demokracije.

Po njenim riječima, poduzeća koja zapošljavaju socijalne kategorije postoje u Bosni i Hercegovini, ali u izostanku odgovarajućeg institucionalnog okvira, to su klasična gospodarska poduzeća bez olakšica koje država daje u drugim sredinama, naglašava Mujezinović.

Socijalno poduzetništvo, podsjeća ona, percipira se kao rad poslovnih subjekata koji ostvareni profit ne koriste radi vlastitog bogaćenja već ulažu u daljnje zapošljavanje teško zaposlivih kategorija, u razvoj socijalnih usluga, projekte kulture i obrazovanja, kao i zaštite okoliša. Različite olakšice države se podrazumijevaju.

Konferencija u Sarajevu održava se pod nazivom "Perspektive razvoja socijalnog poduzetništva u BiH", a organizatori su nevladine asocijacije Fondacija lokalne demokracije iz Sarajeva i "Lara" iz Bijeljine, koje su ujedno implementatori projekta "Doprinos organizacija civilnog društva razvoju socijalnog poduzetništva".

Cilj skupa je inicirati procese uspostave institucionalnog okvira i razvoja sistema ove vrste poduzetništva na svim razinama u BiH te ga promovirati kao društveni angažman u rješavanju socijalnih i društvenih izazova i problema u bh. društvu.

Kopirati
Drag cursor here to close