Zna se gdje ne idu

Gdje idu novci prikupljeni od neizravnih poreza?

Prikupljeno je čak 11 milijardi i 541 milijun maraka od neizravnih poreza. Bila bi to dobra vijest da je ne prate sumnje i stara pitanja - kako će novac biti potrošen? Jer, od prikupljanja, odavno je veći problem - raspodjela.
Gospodarstvo / Ulaganja | 07. 01. 2025. u 12:45 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

11 i pol milijardi maraka – rekordan iznos prikupljen kroz Upravu za neizravno oporezivanje BiH. Mnogo novca za državu u kojoj gotovo 50% stanovništva živi na rubu siromaštva. Novac prikupljen od građana trebao bi im se vratiti kroz ulaganja, subvencije i infrastrukturu, poput izgradnje autocesta i cesta – upravo onoga čega u BiH kronično nedostaje, prenosi Federalna.ba.

BiH ima najmanje kilometara autoceste u Europi

Osim za plaće državnih službenika, građani ne znaju kamo odlazi njihov novac. Ulaganja su minimalna, a infrastruktura desetljećima nije obnavljana. BiH je među europskim zemljama s najmanje kilometara autocesta. U posljednjih 15 godina, kroz prikupljene naknade za izgradnju autocesta, skupljeno je 3 milijarde i 882 milijuna maraka.

Ako prihodi od poreza svake godine rastu, zašto isto ne prati razina ulaganja? Odgovor je, kao i uvijek – politika. Nedostatak dogovora i metodologije preraspodjele novca vodi do toga da se sredstva dijele prema političkim interesima državnih i entitetskih ministara financija.

Tko jači - diktira uvjete

"Način raspodjele nije objektivan, već rezultat političkih snaga. Trebao bi postojati jednostavan model raspodjele temeljen na objektivnoj formuli, ali očito da to ne odgovara RS-u, koji pritiscima osigurava veći dio sredstava nego što bi im objektivno pripalo",  objašnjava Aziz Šunje, profesor na Ekonomskom fakultetu UNSA.

Prema postojećem dogovoru, novac od naknada za ceste dijeli se Federaciji BiH (59%), Republici Srpskoj (39%) i Distriktu Brčko (2%). Problem nastaje kada rastu apetiti. Tko ima političku moć, može diktirati uvjete. Tako je državni ministar financija mjesecima blokirao usvajanje proračuna, uvjetujući ga upravo raspodjelom sredstava. Govorilo se o 800 milijuna maraka vrijednih uvjetovanja, koja su čak postala dijelom koalicijskih pregovora, no novac je i dalje blokiran.

Provjerene metode blokade

"Na posebnom podračunu Jedinstvenog računa akumuliralo se 290 milijuna KM neraspodijeljenih prihoda. Posljednja sjednica Upravnog odbora UNO-a održana je 2. prosinca 2024. u Banjoj Luci, no dogovor o raspodjeli sredstava za izgradnju autocesta nije postignut."

Nova metodologija raspodjele, koju je izradio MMF, nepovoljna je za RS i nije prihvaćena. Novac od neizravnih poreza RS ne odbija, osim ako je planirano više sredstava za Federaciju BiH – tada slijedi provjerena metoda blokade.

"Ove ćemo godine imati dobit Centralne banke od 480 milijuna, od čega se 40% automatski uplaćuje u proračun BiH. Ovaj prihod trebao bi biti usmjeren na reforme koje približavaju BiH EU-u, a ne na kriminal i kupovinu političke lojalnosti",  ističe državni zastupnik Predrag Kojović.

Građani ipak vide gdje dio njihovog novca završava. Ako ništa drugo, kroz kupnju nove zgrade UNO-a vrijedne 100 milijuna maraka, postaje jasno kako se novac troši, dok pitanja o ulaganjima u javnu infrastrukturu ostaju neodgovorena.

Kopirati
Drag cursor here to close