Korita naših rijeka

Ista kazna kao u Jablanici: Umjesto istraživanja, pregradili Vrbas u Uskoplju

Federalni inspektori utvrdili su da se ''vrši vađenje materijala iz vodotoka bez pribavljenog rješenja o vodnoj suglasnosti s nepoznatom mašinom koja liči na separaciju''.
Gospodarstvo / Ulaganja | 08. 10. 2024. u 12:28 R.I. | Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Identičnom kaznom kao kamenolom nad Gornjom Jablanicom kažnjena je Ludiya d.o.o. jer je bez valjanih dozvola vadila šljunak iz korita rijeke Vrbas u Uskoplju.

Kako su utvrdili federalni inspektori, tvrtka čiji su vlasnici, prema dostupnim podacima, Nan Wang, Choo Hon Siang te Sam Min Dan Hon, a koja ima odobrenje za izvođenje geoloških istraživanja nisko manganskih željeznih ruda na površini od cca 24,30ha, vršila je izvlačenje šljunka iz rijeke te pregradila korito.

Nema suglasnosti zbog bolesti

''Zbog bolesti uposlenika Agencije za vodno područje rijeke Save, proces izdavanja vodne suglasnosti za radove u koritu rijeke Vrbas u Uskoplju se odužio''. Stoji to u izvještaju o inspekcijskom nadzoru nad teškim građevinskim radovima unutar i oko korita rijeke Vrbas u naselju Humac u općini Gornji Vakuf/Uskoplje.

  / Stroj na Vrbasu | Foto: Fena

Federalna uprava za inspekcijske poslove utvrdila je 19. rujna kako se izvode radovi vađenja materijala iz korita rijeke Vrbas na lokalitetu Humac, uzvodno od mosta prema naseljenom mjestu Dražev Dolac.

Tvrtka LUDIYA d.o.o. federalnom vodnom inspektoratu je dala na uvid rješenje o prethodnoj vodnoj suglasnosti ''u svrhu provođenja daljih aktivnosti na dodjeli prava na vađenje materijala iz korita rijeke Vrbas i izradi Elaborata za vađenje materijala iz korita rijeke Vrbas u kojoj stoji da prethodna vodna suglasnost prestaje važiti ukoliko u roku od tri godine, od dana izdavanja ovog rješenja, ne bude podnesen zahtjev za izdavanje vodne suglasnosti od strane pravnog lica kome bude dodijeljeno pravo na vađenje materijala''.

Rijeka pregrađena

Tvrtka je posjedovala ugovor zaključen s Agencijom za vodno područje rijeke Save prema kojem će ''izvršiti vađenje materijala iz vodotoka rijeke Vrbas'' prema ponudi od 27. svibnja ove godine.

Video: Malezijci na Vrbasu grade najveće jaružalo za ispiranje zlata, stanovnici negoduju

Prema ugovoru potrebno je izvaditi ''šljunak, pijesak i drugi nanos iz formiranih sprudišta na obalama i u koritu vodotoka'' s ciljem ''osiguranja proticajnog profila, sprječavanja neželjenog meandriranja rijeke Vrbas s erozijskim procesima na obalama i preduzimanje preventivnih mjera zaštite od poplava''.

Kako je navedeno u inspekcijskom nalazu, prije početka izvlačenja materijala, izvođač je bio dužan ''između ostalog, pribaviti vodnu suglasnost za vađenje materijala'' te da će se tek tada krenuti s radovima iz ugovora.

No, federalni inspektori utvrdili su da se ''vrši vađenje materijala iz vodotoka bez pribavljenog rješenja o vodnoj suglasnosti s nepoznatom mašinom koja liči na separaciju''.

''Na licu mjesta utvrđeno da je rijeka skoro u potpunosti pregrađena riječnim materijalom, samo jedan mali dio ostavljen za slobodan protok. Subjekt nadzora dao na uvid dokaz da je podnio zahtjev za izdavanje rješenja o vodnoj suglasnosti'', navode inspektori.

Kazna od 5.500 KM

Zbog toga je 20. rujna federalni vodni inspektor izdao rješenje kojim se zabranjuje vađenje materijala iz korita rijeke Vrbas'' te, zbog kršenja odredbi Zakona o vodama u FBiH, izdao prekršajni nalog od 5.000,00 KM odgovornom licu i pravnom licu u iznosu od 500,00 KM.

Federalno rudarsko, termo i elektro-energetski inspektori zatekli su 5 radnika koji rade na pripremi željeznog plovila za rad, a koji bi služio za vađenje materijala iz riječnog korita, kao i parkiran bager.

''U trenutku obilaska lokacije nije bilo radova na vađenju materijala iz rijeke, niti je vršeno geološko istraživanje niti je zatečena oprema za geološko istraživanje'', navode inspektori.

Tvrtka je ishodovala suglasnost lokalnog ribolovnog društva a budući da za navedene radove Federalno ministarstvo prostornog uređenja ne izdaje odobrenje, ovaj slučaj nije u nadležnosti federalne građevinske inspekcije.

Kako Federalno ministarstvo okoliša i turizma nije izdalo okolinsku dozvolu za radove, oni nisu u nadležnosti federalnog inspektora za zaštitu okoliša.

Prijetnja i s Trebevića

Nakon katastrofe u Jablanici, kojoj je pridonio i kamenolom koji nije imao dozvola, objavljeno je i upozorenje iz Sarajeva gdje se zbog gradnje na Trebeviću odlaganjem građevinskog otpada i drugog materijala pregradio kanjon na lokalitetu Bistrički potok.

  / Bistrički potok | Foto: Facebook

Upozorila je na to i Općina Stari grad koja navodi kako je na lokalitetu na kojem se gradi kompleks "Trebević Hills" iskrčena velika površina drveća, a koji graniči s naseljenim područjem, što može povećati rizik od klizišta ukoliko nisu ispunjeni svi zahtjevi odgovarajuće struke.

''Također, nasipi zemlje unutar Bistričkog potoka, uslijed obilnih padalina, mogu uzrokovati izlijevanje vode. U tom smislu, Općina je uputila dopis nadležnim institucijama, ukazujući na potencijalne probleme i složenost situacije po pitanju nadležnosti, s obzirom na to da se gradnja odvija u Republici Srpskoj, dok su potencijalno ugroženi objekti u blizini Bistričkog potoka smješteni na teritoriji Federacije Bosne i Hercegovine'', navodi se.

Podsjetimo, kamenolom iznad Gornje Jablanice, koji je pridonio velikoj katastrofi koja se dogodila nakon obilnih kiša i klizišta, nije imao valjane dozvole zbog čega se u cijeli slučaj uključilo tužiteljstvo Hercegovačko-neretvanske županije.

Kopirati
Drag cursor here to close