Plinifikacija
Kad cijevi prođu, onda će kantoni preuzeti plin…
Tekst članka se nastavlja ispod banera
''Razvijat ćemo uz Južnu i druge interkonekcije'', rekao je ministar energije, rudarstva i industrije Federacije BiH, Vedran Lakić, za portal Raport.
Naveo je kako je sad aktualna Južna interkonekcija i da je ona u top prioritetu, ali da se razvijaju još neke koje su jako važne.
"Mi smo obišli još neke lokacije kada je u pitanju plinska infrastruktura. U Srednjobosanskom kantonu smo bili jer je tamo cjevovod već završen i treba se pustiti u narednom periodu, a važan je za Južnu interkonekciju. Također, bili smo u Unsko-sanskom kantonu gdje imamo tamo Zapadnu interkonekciju kroz koju će se vršiti plinifikacija tog kantona. U narednom periodu idemo u Posavski kanton gdje ćemo imati Sjevernu interkonekciju. Sve to čini jedan novi sustav plinske infrastrukture koja je od velikog interesa za FBiH i iz tog razloga je vrlo bitno da idemo u reorganizaciju BH Gasa i dodatno kapacitiranje i prilagođavanja tog poduzeća svemu što treba da se ova tri projekta implementiraju", navodi Lakić.
Naime, u federalnom Parlamentu je, na prijedlog SDA, usvojen zakon o Južnoj interkonekciji, ali su mu naknadno pridodani i zahtjevi koje potpisuju hrvatske oporbene stranke u kojem se traži reorganizacija BH Gasa, koji će provoditi ovaj projekt.
Ranije je HDZ BiH tražio da se ovaj projekt dodijeli novom poduzeću koje bi bilo u vlasništvu Federacije BiH po uzoru kako je to napravljeno s elektroprivredama i telekomima.
Lakić je pojasnio kako će na kraju izgledati raspodjela nadležnosti, odnosno što će konkretno raditi BH Gas.
"Mi vodimo računa da se preko BH Gasa izgrade glavni cjevovodi, da se dopremi plin do točke koja se odredi u nekom kantonu. Onda se pravi distribucijska mreža, a taj distributer može biti i javno i privatno poduzeće i naše posjete ovim kantonima jesu u smislu da se tamo dogovore, organiziraju i pripreme ti novi distributeri. Naša je obveza da dovučemo glavnu cijev, a obveza kantona i gradova će biti da organiziraju distributivnu mrežu onako kako misle da trebaju - hoće li javno ili privatno poduzeće to raditi - to je na njima. I primjer toga je Sarajevo-gas koji to radi za Kanton Sarajevo", rekao je Lakić.
Naveo je kako su tijekom posjeta kantonima htjeli da se informiraju i ima li u njima kvalitetnih potrošača.
"I ono što vidimo jeste da je ogromna zainteresiranost. Naša industrija vapi za tim plinom jer je ekološki prihvatljiviji", zaključuje Lakić.
Ranije je objavljeno kako je već nakon usvajanja zakona u parlamentu krenula reorganizacija BH Gasa. Osim kadrovskih promjena, prema nekim navodima, oformit će se implementacijski tim a njegov ured bi trebao biti u jednom od hercegovačkih gradova, a u igri su navodno MOstar, Posušje i Livno.