Intervju Saša Marić
Kako novi CEFTA sporazumi utječu na potrošače u Bosni i Hercegovini?
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Centralnoeuropski ugovor o slobodnoj trgovini (CEFTA) uključuje nekoliko zemalja jugoistočne Europe, a Bosna i Hercegovina postala je članicom ovog važnog regionalnog okvira još 2007. godine.
CEFTA igra ključnu ulogu u promicanju slobodne trgovine, olakšavanju gospodarskog razvoja i integraciji tržišta među zemljama članicama.
U novije vrijeme, CEFTA je donijela niz novih sporazuma koji će imati značajan utjecaj na trgovinu, potrošače i poslovanje u BiH.
U kontekstu tih promjena, razgovarali smo s ombudsmanom za zaštitu potrošača, Sašom Marićem.
On je objasnio kako će novi sporazumi, uključujući mjere za sprečavanje geo-blokiranja, poboljšanje trgovine uslugama u turizmu i smanjenje operativnih troškova za kompanije, utjecati na svakodnevne kupovine, konkurenciju i ukupnu zaštitu potrošača u BiH.
Usvajanje Devet Novih Sporazuma u Okviru CEFTA-e
Kako komentirate devet novih sporazuma CEFTA-e i njihov utjecaj na potrošače u BiH?
Srednjoeuropski ugovor o slobodnoj trgovini (CEFTA) od iznimne je važnosti za slobodno kretanje robe i usluga, te za poticanje gospodarskog razvoja i regionalne integracije. Novi sporazumi koji su nedavno stupili na snagu omogućit će stvaranje snažnijeg ekonomskog prostora koji je povoljan za rast i razvoj poduzeća. Za potrošače u Bosni i Hercegovini, to će značiti veću zaštitu prilikom kupovine proizvoda i usluga iz drugih CEFTA zemalja, a također će dovesti do boljih uvjeta na domaćem tržištu.
Konkretno, potrošači će imati veće povjerenje u kupovine izvan svojih lokalnih tržišta, znajući da postoje jasna pravila koja osiguravaju njihovu zaštitu. Očekuje se i rast konkurencije, što bi moglo dovesti do nižih cijena i bolje kvalitete ponude proizvoda i usluga na tržištu BiH.
Geo-blokiranje: Novi sporazum i utjecaj na online trgovinu
Kako će sprečavanje geo-blokiranja utjecati na potrošače u BiH?
Geo-blokiranje, koje se koristi za sprječavanje potrošača iz različitih zemalja da kupuju proizvode ili usluge na internetskim trgovinama, predstavlja velik problem u transnacionalnoj trgovini. Novi sporazum u okviru CEFTA-e koji se bavi ovim pitanjem osigurava da online trgovine ne mogu blokirati pristup svojim proizvodima na temelju geografskog položaja kupca. Ovaj korak je izuzetno važan za potrošače u Bosni i Hercegovini jer im omogućuje neograničen pristup online tržištima u svim zemljama CEFTA-a.
Za potrošače u BiH, ovo znači veći izbor proizvoda i usluga koji možda nisu prisutni na domaćem tržištu. Također, očekuje se porast konkurencije među trgovcima, što bi moglo rezultirati povoljnijim cijenama i boljim uvjetima kupovine.
Olakšanje trgovine uslugama u turizmu: Šansa za razvoj
Kako CEFTA može doprinijeti turizmu u BiH?
S obzirom na značaj turizma za Bosnu i Hercegovinu, trgovinski sporazumi koji omogućuju lakši pristup tržištima CEFTA zemalja mogu imati izuzetne koristi. Povećanje tržišta za turističke agencije i turoperatore može donijeti povoljnije cijene smještaja, avionskih karata i drugih turističkih usluga. Proširena ponuda i konkurencija rezultirat će boljim uvjetima za potrošače, dok će preduzeća imati priliku rasti kroz širu klijentelu iz regije.
Očekuje se i povećanje broja turista u BiH zbog lakše dostupnosti turističkih paketa koji uključuju usluge iz drugih CEFTA zemalja. S obzirom na rast turizma, očekuje se i jačanje turističkog sektora te povećanje broja zaposlenih u ovoj industriji, što će imati pozitivan utjecaj na cjelokupno gospodarstvo.
Brža isporuka: Novi sustav za upravljanje rizikom
Hoće li novi sustav ubrzati isporuku proizvoda iz drugih CEFTA zemalja?
Jedan od ključnih aspekata novih sporazuma u CEFTA-i odnosi se na poboljšanje logistike i carinskih procedura. Uvođenjem sustava za brže procesuiranje manje rizičnih pošiljki, očekuje se skraćivanje vremena isporuke, što će uvelike koristiti potrošačima.
Elektronička razmjena podataka između carinskih tijela omogućit će efikasniju detekciju pošiljki visokog rizika, čime će se smanjiti zastoji i poboljšati sigurnost trgovine. Potrošači će imati brži pristup proizvodima iz drugih CEFTA zemalja, a novim pravilima o dostavi paketa uspostavit će se standardi koji će osigurati bolje uvjete za isporuku, uključujući bolju kontrolu cijena i usluga.
Smanjenje troškova za kompanije sa statusom AEO: Utjecaj na cijene za potrošače
Hoće li smanjenje operativnih troškova za AEO kompanije dovesti do nižih cijena za potrošače?
AEO (Ovlašteni gospodarski subjekti) status donosi kompanijama niz pogodnosti, uključujući smanjenje operativnih troškova i ubrzanje procesa uvoza i izvoza. Kompanije koje posjeduju AEO status imaju povoljniji tretman od carinskih vlasti, što im omogućuje smanjenje vremena i troškova potrebnih za dostavu i carinjenje proizvoda.
Za potrošače, to može značiti niže cijene na maloprodajnom tržištu jer kompanije koje ostvaruju uštede u poslovanju mogu prenijeti te uštede na krajnje kupce. Kroz povećanje konkurencije i smanjenje operativnih troškova, očekuje se da će potrošači imati koristi od povoljnijih cijena i bolje ponude na tržištu.
Rast konkurencije
Novi sporazumi unutar CEFTA-e imaju potencijal donijeti značajne koristi potrošačima u Bosni i Hercegovini. Od smanjenja carina, preko boljih uvjeta za online kupovinu, do olakšanja u turističkoj ponudi i brže isporuke proizvoda – svi ovi aspekti pozitivno utječu na svakodnevni život potrošača.
CEFTA ne samo da pridonoosi rastu konkurencije, već i stvara okvir za bolje uvjete trgovine i veću zaštitu za potrošače.
Očekuje se da će sve ove promjene omogućiti Bosni i Hercegovini još snažniji ekonomski razvoj i bolju integraciju u regionalnu i globalnu trgovinu.