Stare staze slave
Kako se nekad letjelo s mostarske zračne luke?
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Zrakoplovni promet u Bosni i Hercegovini nikada nije bio razvijeniji. Čak i u predratnom "zlatnom dobu" broj putnika bio je značajno manji nego što je danas. Nekada vojne zračne luke danas obaraju rekorde u civilnom prometu, a BiH će već sljedeće godine dobiti prvu zračnu luku s prometom iznad milijun putnika godišnje, piše Klix.ba.
Zračna luka Mostar otvorena je za civilni promet i to isključivo domaćeg karaktera. JAT je ubrzo uspostavio zračnu vezu Mostara sa Beogradom, Zagrebom i Podgoricom. Iako je popunjenost kapaciteta u tom razdoblju bila je solidna, ona još uvijek nije bila ekonomski opravdana.
Također, PanAdria je šest puta tjedno letjela na relaciji Zagreb-Split- Mostar-Dubrovnik i obratno, a prevozila je poštu, tisak i putnike.
U razdoblju pripreme za Olimpijske igre u Sarajevu, mostarska zračna luka je bila alternativa sarajevskoj i tako je dobio status međunarodne zračne luke. U sklopu priprema za ZOI vrši se opremanje kontrole letenja, a u isto vrijeme nabavljena je i instalirana nova meteorološka oprema.
Nakon završetka Olimpijskih igara zanimanje za zračnu luku raste, a uglavnom zbog blizine svetišta Međugorja.
U to vrijeme se pojavljuje novi domaći prijevoznik Adria Airways iz Ljubljane koji se intenzivno uključuje u redoviti prijevoz za Zagreb i Ljubljanu. Istovremeno kompanija Aviogenex iz Beograda povezala je Mostar sa svijetom i to u organiziranju charter letova za prijevoz vjernika iz Irske i ostalih država Europe.
Rekordan broj prevezenih putnika mostarska zračna luka imala je 1990. godine - 86.000 putnika, od čega je 80 posto bilo za Međugorje. Danas je promet nešto manji i posljednjih godina održava se između 50.000 i 75.000 putnika godišnje.