Kineska Latinoamerička teretna ruta

Kina napravila jednu od najvećih svjetskih pomorskih luka, u Južnoj Americi

Peru otvorio megaprojekt u Chancayu: Kineska luka vrijedna 3,5 milijardi dolara
Gospodarstvo / Ulaganja | 16. 11. 2024. u 18:30 M.Š. | Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

U peruanskom ribarskom gradiću Chancayu, kineska kompanija COSCO Shipping napravila je jednu od najvećih i najsofisticiranijih luka na svijetu, investirajući nevjerojatnih 3,5 milijardi dolara u ovo strateško mjesto. Luku je službeno otvorio kineski predsjednik Xi Jinping zajedno s peruanskom predsjednicom Dina Boluarte, označavajući novi početak u globalnoj trgovačkoj vezi između Južne Amerike i Azije.

Strateški položaj

Luka, smještena 80 kilometara sjeverno od Lime, postaje ključni čvor za trgovačke rute preko Pacifika. Sposobnost luke da prima najveće kontejnerske brodove na svijetu, uključujući i one koji ne mogu proći kroz Panamski kanal, čini je izuzetno važnom za ubrzavanje trgovine između Perua i Azije. Predviđa se da će vrijeme isporuke između ovih kontinenata biti skraćeno za 10 do 20 dana.

Ekonomski učinci

Projekt se očekuje da će generirati oko 4,5 milijarde dolara godišnje, stvoriti preko 8.000 direktnih radnih mjesta i smanjiti logističke troškove izvoza iz Perua u Kinu za više od 20%. Ova luka neće samo koristiti Peru nego i susjedne južnoameričke zemlje koje će koristiti Chancay kao tranzitnu točku za svoje proizvode.

Kineski ekonomski prodor

Luka u Chancayu je dio šire kineske inicijative "Pojas i put", čiji je cilj povećanje trgovine i ekonomskog utjecaja Kine širom svijeta. Ovim projektom, Kina jača svoje ekonomske veze s Južnom Amerikom, čime se Peru postavlja kao trgovački most između Azije i Latinske Amerike.

Geopolitičke implikacije

Dok je luka simbol kineskih ekonomskih ambicija, otvaranje tako velikog infrastrukturnog projekta u regiji tradicionalno pod utjecajem SAD, izaziva različite reakcije. Američki dužnosnici izražavaju zabrinutost zbog mogućih sigurnosnih implikacija, posebice o mogućnosti da se luka koristi za vojne ili obavještajne svrhe. Međutim, kineske vlasti i COSCO tvrde da je luka isključivo komercijalna.

Lokalne zabrinutosti

Iako luka donosi ekonomske beneficije, lokalni stanovnici imaju brige. Ribari i drugi stanovnici Chancaya izražavaju strah za svoje tradicionalne načine života i ekološki utjecaj luke na okolinu. Pitanje je kako će se ova industrijska ekspanzija uklopiti s ruralnim karakterom grada.

Pravne kontroverze

Projekt nije bio bez poteškoća. U Peruanskome sudu se vode pravni postupci u vezi s ekskluzivnim pravima COSCO-a na upravljanje lukom, što je izazvalo nešto kontroverzi i rasprave o transparentnosti i nacionalnom interesu.

Ovim otvaranjem, Chancay ne samo da postaje važna točka na globalnoj trgovačkoj karti nego i simbol novih ekonomskih i geopolitičkih dinamika u Latinskoj Americi.

Kopirati
Drag cursor here to close