Sliv rijeke Save
Koliko će se u rijeke sliti novca?
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Agencija za vodno područje rijeke Save izmjenom i dopunom ovogodišnjeg plana i finansijckog plana osigurala je milijun KM za regulaciju korita rijeke Spreče, a najavljen je i projekt vrijedan pet milijuna dolara koji bi financirale međunarodne financijske institucije putem UNDP-a kako bi se riješio dugogodišnji problem plavljenja zemljišta oko te rijeke.
Pročitajte još
U Tuzlanskom kantonu u lipnju su zabilježene velike padaline koje su utjecale na dva vodotoka prve kategorije u ovom kantonu, rijeka Spreča i Tinja.
Kiša ih požurila
Prema riječima direktora Agencije za vodno područje rijeke Save Sejada Delića, usljed padavina je došlo do naglog povećanja vodostaja na tim rijekama, voda se izlila iz korita i izazvala velike materijalne štete na određenim lokacijama.
''Planom i financijskim planom nismo predvidjeli sredstva za uređenje korita rijeke Spreče izuzev Doboj-Istoka gdje je namijenjeno 100.000 KM za čišćenje i uređenje na tom području. Razlog što to nismo planirali je što su protekle godine međunarodne financijske institucije putem UNDP-a izrazile spremnost da finansiraju uređenje korta rijeke Spreče u visini oko pet milijuna dolara. Također, određena sredstva od oko dva do 2,5 milijuna KM su planirana za uređenje rijeke Bosne iz tih sredstava u Maglaju'', kazao je Delić za Fenu.
Potrebno je, naime, riješiti pitanja imovinskopravnih odnosa i građevinskih dozvola kako bi se mogli obaviti ovi poslovi.
''Međutim, ove zadnje padaline uvjetovale su da mi moramo djelovati, pa smo izmjenom plana i financijskog plana osigurali više od milijun KM za uređenje korita rijeke Spreče u naseljima Doboj-Istok, Gračanica i Lukavac, a isto tako morali smo da djelujemo na rijeci Tinji i u toku je izrada glavnog projekta uređenja korita te rijeke u Tuzli, naselje Dragunja, kao i Tinje u Srebreniku u mjestu Špionica gdje su bile velike poplave – naveo je Delić.
Vrbas, Bosna i višak prihoda
Govoreći o aktualnim projektima Delić je izdvojio uređenje korita rijeke Bosne u općini Novi Grad od petlje Butila do ušća rijeke Miljacke gdje je vrijednost radova oko 800.000 KM. Radovi se izvode također u Vogošći na uređenju korita Bosne, zatim u Ilijašu, a 250.000 KM su izdvojili za uređenje korita rijeke Bosne na ušću rijeke Fojnice u Visokom. Svoje mjesto našla je općina Kakanj gdje su izdvojili i izmjenom rebalansom plana negdje oko 350.000 KM.
Što se tiče daljnjih aktivnosti na rijeci Bosni, rebalansom plana su predvidjeli 300.000 KM na uređenju lijeve obale Bosne u Žepču. Na području Bugojna bit će realizirani projekti regulacije korita rijeke Vrbas, kao i u Gornjem i i Donjem Vakufu i radovi su tu u tijeku. Što se tiče rijeke Sane, radi se na dva projekta, uređenje njenog korita i povećenja proticajnog profila u Ključu u mjestu Crljeni Zgon, kao i uređenje korita u toj općini.
''Ovo su projekti koji su bili planirani planom i financijskim planom za 2020. godinu. Međutim, s obzirom na višak prihoda nad rashodima iz predhodnih godina, pored Spreče i Tinje predvidjeli smo i uređenje korita rijeka Bosne i Željezice na ilidži. Imamo na rijeci Uni dva projekta i to u Bosanskoj Krupi i naseljenom mjestu Ripač, Bihać. Što se tiče projekata planiranih planom i financijskim planom, radovi su u 90 posto slučajeva u tijeku, a neki su završeni'', naveo je Delić dodajući da dinamika radova među ostalim zavisi od brzine provođenja procedura, rješavanja imovinskopravnih pitanja, kao i od prirodnih uvjeta.
Rekao je kako Agencija raspolaže s minimalnim sredstvima.
''Naše vodne naknade su najniže u Europi što svakako utiče na regulaciju korita, uređenje obala i zaštitu od voda. Za njihovo uređenje su potrebna mnogo veća sredstva. Mi upravljamo sa 15 vodotoka prve kategorije gdje imamo više od dvije tisuće kolometara obala, kao i s pet akumulacija i jezera. Za neke veće projekte nemamo sredstava, već pokušavamo da određenim intervencijama, uređenjima određenih dijelova korita spriječimo ono što se može spriječiti. Naprimjer, Republike Hrvatska ima deset puta veće vodne naknade, odnosno veće prihode za svoje vode nego što ima BiH'', kazao je Delić.