Poznat datum
Kordić: Gradu postavljen rok za novi projekt sportske dvorane
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Grad Mostar do 20. listopada mora izaći s novim rješenjem za sportsku dvoranu u Mostaru, rekao je gradonačelnik Grada Mostara Mario Kordić za Večernji list.
"Dobili smo 'zeleno svjetlo' od mogućih financijera da preprojektiramo sportsku dvoranu, odnosno taj projekt nije više u skladu s modernim standardima ni arhitekture ni građevinskim kriterijima. Rok nam je 20. listopada da izađemo s novim idejnim rješenjem. Ako se to prihvati kao takvo, imamo obećanja da će nam se pomoći u financiranju toga projekta", kazao je mostarski gradonačelnik.
Naime, mostarski sportaši na dvoranu čekaju punih 40 godina. Od postavljanja kamena temeljca na Valentinovo 1985. do danas generacije mostarskih sportaša i talenata ostale su zakinute za krov nad glavom.
Novi rok
Otvaranje mostarske dvorane bilo je najavljivano za veljaču 1987. godine, a godinama nakon Mostarci imaju novi rok za rješenjem.
Podsjetimo, prema podacima koje je za Bljesak.info ranije ustupio Grad Mostar u izgradnju dvorane od 2010. do 2019. godine utrošeno je više od osam milijuna KM, točnije 8.506.485,96 KM.
Tadašnji mostarski gradonačelnik Ljubo Bešlić tada je kazao kako je za nastavak izgradnje sportske dvorane potrebno gotovo 25 milijuna KM, iako je samo četiri godine ranije bilo rečeno kako izgradnja sportske dvorane košta 62 milijuna KM te da su do 2019. godine Grad Mostar i Federacija BiH izdvojili oko 12 milijuna.
Mostarski političari 40 godina nisu pronašli rješenje za dvoranu te iako su složni da je Gradu potrebna dvorana ipak ne dijele viziju kako bi ona trebala izgledati.
Političari nesložni
Sporna je i lokacija dvorane, pa su tako iz Koalicije Pravo na grad i Kolacije Mostar Moj dom u stranačkom sučeljavanju 2020. godine naglasili kako je lokacija dvorane sporna te treba biti provjerena.
Naša stranka smatrala je kako je to gubljenje vremena, dok su članovi HDZ-a 1990 za problem lokacije optužili neplansko urbaniziranje Mostara.
"U međuvremenu je promijenjen i izgrađen urbani prostor oko započete dvorane. Izgrađen je "Mepas " i "Orka". Pa su prostorni gabariti za sportsku dvoranu postali neadekvatni. Na žalost, to je još jedna potvrda nestručnoga i neplanskoga urbaniziranja Mostara", poručili su iz HDZ-a 1990.
Iz Hrvatske Republikanske stranke tada su kazali kako je potrebno samo slijediti zakon o javno-privatnom partnerstvu te provjeriti je li Mostaru uopće potrebna dvorana zadanih dimenzija.
"Definitivno dvorana gradu treba, ali sigurno ne ovolikih dimenzija, tako da bi se trebala uraditi prenamjena postojećeg kompleksa na način da se napravi parking, dvorana s manje mjesta, ostatak prostora prilagoditi potrebama žitelja koji žive u okolici”, kazali su iz HRS-a.
HDZ BiH tada je mostarsku dvoranu nazvao "nerješivim problemom".
Čini se kako rješenja ipak ima, a obećao ga je mostarski gradonačelnik Mario Kordić, upravo iz redova HDZ-a BiH.
Mostarcima ostaje čekati, kao i proteklih 40 godina, te se nadati kako je novo rješenje o izgradnji sportske dvorane ipak ono posljednje.