Ljubuški dobio počasnu gardu
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Projekt prekogranične suradnje BiH i Crne Gore priveden je kraju današnjom završnom prezentacijom upriličenom u Ljubuškom.
Projekt ''Tematske rute srednjovjekovne Hercegove zemlje – TEMA SREDNJI VIJEK'' je realizirala Javna ustanova Razvojna agencija Županije Zapadnohercegovačke -HERAG, s partnerima: Turistička zajednica Županije Zapadnohercegovačke (TZ ŽZH), Općina Ljubuški i Javna ustanova za razvoj turizma i zaštitu kulturno-povijesnog i prirodnog nasljeđa "Radimlja'', s BiH strane i Centar za inicijative iz oblasti održivog turizma (CSTI) i Ministarstvo održivog razvoja i turizma (MORT) iz Podgorice, s crnogorske strane.
Projekt je rezultirao kreiranjem novog turističkog proizvoda – ''Tematske rute srednjovjekovne Hercegove zemlje – TEMA SREDNJI VIJEK'', kojim se potiče društveno-ekonomski razvoj prekogranične suradnje između BiH i Crne Gore. Ukupna vrijednost projekta je 466.933,55 EUR, s tim da je za Bosnu i Hercegovinu bilo predviđeno 269.791,40 EUR od čega je Europska unija financirala 83,15% a preostalih 16,85% su-financirali su HERAG i partneri.
Naglasak projekta je na razvoju ruralnog turizma kao budućnosti ovog dijela regije. O projektu su na govorili: načelnik općine Ljubuški Nevenko Barbarić, Zvonko Saveljić iz Ministarstva održivog razvoja i turizma Crne Gore (MORT), Svetlana Vujičić iz Centra za inicijative iz oblasti održivog turizma CSTI i Ivan Jelčić direktor Razvojne agencija Županije Zapadnohercegovačke – HERAG.
Načelnik Nevenko Barbarić istaknuo je velike turističke potencijale ove općine, posebice u tvrđavi hercega Stjepana Kosače.
"Tvrđava herceg Stjepana za nas Ljubušake je vrlo značajan objekt koji za cijelu Hercegovinu ima ogromno povijesno značenje. U konačnici ona se nalazi na našem grbu", kazao je Barbarić , zahvalivši se HERAG-u na ideji i realizaciji projekta.
Zvonko Saveljić iz Ministarstva održivog razvoja i turizma Crne Gore (MORT) istakao je kako je shvatio da je projekt uspio već na prvoj prezentaciji održanoj u Podgorici, te da skup u Ljubuškom daje samo još jednu bolju sliku o njemu. Podsjetio je na činjenicu da ruralni turizam bilježi velik uspon u svijetu, te da se ova regija treba okrenuti baš toj vrsti turizma.
"Tako zaustavljamo iseljavanja iz ruralnih dijelova, a turističke rute razvijaju gospodarstvo općina kroz koje prolaze", smatra Saveljić.
Svetlana Vujičić iz Centra za inicijative iz oblasti održivog turizma CSTI kaže kako je projekt doprinio zanimljivom i integralnom predstavljanju tradicionalnih vrijednosti i kulturno-povijesnih atrakcija s područja ZHŽ-a i Crne Gore, kao i uspješnom povezivanju pružatelja usluga i posjetitelja ove regije.
"Između ostaloga uspostavljanjem ove tematske rute namijenjene turistima koji traže autentičan doživljaj i ambijent želi se potaći društveno ekonomski razvoj prekogranične suradnje između BiH i Crne Gore", navodi Vujičić.
Ivan Jelčić direktor Razvojne agencija Županije Zapadnohercegovačke – HERAG naglasio je kako su se trudili da kroz projekt bude dosta konkretnih stvari. Tako je u sklopu ovog projekta napravljeno dosta infrastrukturnih radova, izrađena je promotivna brošura, snimljen film o nekadašnjoj hercegovoj zemlji i onome što ona nudi turistima, organizirano spajanje turističkih djelatnika Hercegovine i Crne Gore, te je izrađeno 10 odijela za počasnu gardu hercega Stjepana Kosače u Ljubuškom koja nosi naziv LUBUSSA.
Vitezove je posjetiteljima završne prezentacije predstavio Ante Vujnović iz JU Radimlja, dok je Mirko Rašić stručnjak na projektu govorio na temu "Održivost projekta TEMA SREDNJI VIJEK, Turistička valorizacija kulturno- povijesne baštine. Na području Županije Zapadnohercegovačke - projekti u pripremi, nakon čega je prikazan promotivnog filma ''Humska zemlja – TEMA SREDNJI VIJEK''.
Sudionici projekta izrazili su nadu u još niz ovakvih i sličnih projekata koji će doprinijeti razvoju kako BiH, tako i Crne Gore, odnosno potencijale regije približiti turistima iz cijelog svijeta.