Grad dao suglasnost
Mašinerija u Kuti Livču: Mještani pokušali blokirati radove, zaustavila ih policija
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Investitor "Majdan - Kuti" d.o.o., nakon suglasnosti Grada Mostara izašao je u utorak na lokalitet Kuti Livač radi raščišćavanja alternativnog puta prema lokalitetu "Zukulja".
Tu informaciju za Bljesak.info potvrdili su i mještani tog naselja koji su kazali kako su pokušali spriječiti radove zbog toga što se odvijaju na privatnim parcelama. No, u tome ih je spriječila policija koju je angažirao investitor koji je imao suglasnost Grada Mostara i za angažiranje policije.
U Suglasnosti koju je Grad Mostar dao investitoru stoji kako će raščišćavanje alternativnog puta investitor uraditi o vlastitom trošku u skladu s ranije izdanim od 17. studenog 2021. godine.
Također, u Suglasnosti stoji kako će se raščišćavanjem alternativnog puta omogućiti nesmetan pristup timu za deminiranje Federalne uprave civilne zaštite kako bi mogli pristupiti deminiranju lokaliteta "Zukulja", a što je, tvrdi se u priopćenju, od velikog interesa za Grad Mostar.
U razgovoru s mještanima Kuti Livča, kazali su kako su došli do informacija da je Grad Mostar poslao zahtjev Oružanim snagama Bosne i Hercegovine da pristupe deminiranju tog lokaliteta, no iz Grada nam nisu mogli potvrditi tu informaciju kazavši kako te zahtjeve može uputiti jedino Centar za uklanjanje mina u Bosni i Hercegovini "BHMAC".
"Deminiranje kao takvo samo po sebi je pozitivno, ali konstantan problem je taj što vlasti samo potenciraju deminiranje za privatne interese. Od rata je prošlo toliko godina, u naselju Kuti ima tisuće kvadrata mina, niti jedan kvadrat na zahtjev mještana nije deminiran, ali u ovom slučaju to nije problem deminirati privatnoj firmi. Iz Oružanih snaga su nam rekli da su dobili zahtjev od Grada Mostara da će izvršiti prvo izviđanje, pa deminiranje i bili su tu s predstavnicima Majdan Kuti", kazao je za Bljesak.info Aner Omanović, predstavnik neformalne grupe građana "Kuti".
"Vlasnici tih parcela protive se bilo kakvim radovima na njihovim parcelama i pravo pitanje je zašto Grad Mostar pravi problem tim ljudima", istaknuo je Omanović.
Podsjetimo, u posljednjem medijskom istupu, pravni punomoćnici investitora kamenoloma kazali su kako "cijene građanski aktivizam, ali da taj aktivizam treba razlikovati od galame i samovolje građana".
Nakon što je Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva odbacilo žalbu skupine mještana koji se protive otvaranju kamenoloma u Kutima kod Mostara, te nakon što je Federalno ministarstvo okoliša i turizma u ponovljenom postupku izdalo okolišnu dozvolu, skupina mještana, od kojih neki stanuju u naselju Kuti, najavila je tužbu kojom će pokrenuti upravni spor.
Također, dodali su kako "skupina mještana griješi u shvaćanju svojih ovlasti u ovom postupku i kako Ministarstvu nije potrebna njihova suglasnost".
Inače, članovi neformalne grupe građana "Kuti" u srpnju su u Mostaru održali konferenciju za novinare na kojoj su najavili tužbe, te podsjetili kako su pokrenuli Žalbu na prethodnu vodnu suglasnost o čemu je obaviješteno i Federalno ministarstvo okoliša i turizma.