Staklo, papir, plastika
Mostar će reciklirati smeće po uzoru na Beč, stižu kontejneri
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Javno poduzeće Komunalno Mostar na svojoj Facebook stranici objavilo je fotografije reciklažnih kontejnera koja uskoro planiraju postaviti na mostarske ulice. Riječ je o kontejnerima koji su predviđeni za odlaganje stakla, papira te plastike i metalne ambalaže.
Za područja gdje se vrši ručno prikupljanje otpada predviđen je drugačiji sustav odvajanja i reciklaže o kojem će, kako su kazali, građani biti blagovremeno obaviješteni. Objasnili kako se sav prikupljeni reciklirani otpad neće odlagati na deponiju nego će odmah ići u reciklažu.
Iz Komunalno Mostar najavili su skoro postavljanje i tekstilnih kontejnera.
Odmah po objavi fotografija građani su poručili kako je ovo dobar početak, ali da cijela priča o reciklaži nije dovršena. Naime, neki građani smatraju kako se ovdje radi o polovičnim rješenjima te da je potrebno uvesti razvrstavanje smeća u samim domovima pri čemu bi građani mogli razvrstavati otpad u vrećice za smeće u bojama reciklaže.
Iz Komunalno Mostar ovakav vid recikliranja otpada ne smatraju polovičnim jer, kako su naveli, ovako recikliraju i u Beču. Smatraju kako oni nisu ti koji građanima Mostara trebaju određivati kako će u svojim kućama odvajati otpad.
Na pitanje građanke hoće li se, kao što je to bila praksa do sada, novi reciklažni kontejneri prazniti u isti kamion za odvoz smeća kao i obični kontejneri, iz Komunalno Mostar naveli kako se to više neće raditi na ovaj način jer prije nisu imali vozilo za njihovo pražnjenje kojeg sada imaju.
Objasnili su kako novi reciklažni kontejneri imaju poseban otvor koji smanjuje mogućnost ubacivanja drugog otpada unutra, što nažalost nije bio slučaj kod sadašnjih otvorenih kontejnera te je to, naveli su, razlog zašto se nisu mogli koristiti u reciklaži.
Dotaknuli su se i pitanja podzemnih kontejnera koji se godinama najavljuju u Mostarukoji su za sada postavljeni samo ispred Gradske vijećnice.
''Podzemni kontejneri kao što imamo kod Vijećnice se nisu nigdje pokazali kao dobro rješenje jer je pražnjenje komplicirano tako da ih nećemo više postavljati. Postoje i polupodzemni ali za njih treba posebno vozilo za pražnjenje i košta oko 7 tisuća KM po komadu. Ako se uspiju osigurati sredstva za sve to moglo bi se krenuti u njihovo postavljanje'', objasnili su.
I dok čekamo postavljanje reciklažnih kontejnera u nastavku pogledajte kako građani Mostara inače odlažu svoje smeće u običnim kontejnerima, ili bolje reći oko kontejnera.