Nekretnine
Ničija i svačija imovina u Neumu
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Dotrajalo radničko odmaralište na obali Jadrana u Neumu, koje je izgradio nekadašnji gospodarski gigant 'Feroelektro', godinama je plijenilo pažnju investitora zbog atraktivne lokacije. Izgradnja hotela na ovom mjestu bila je u planu i Općine Neum i ovog poduzeća, ali apartmane koje tek ulica dijeli od gradske plaže je 2021. godine kupilo 19 građana Bosne i Hercegovine, piše CIN.
Kupci su 30 nekretnina na licitaciji na Općinskom sudu u Čapljini platili više od tri milijuna KM. Nadali su se zaradi od iznajmljivanja tijekom turističke sezone, ali umjesto toga dočekala ih je dugogodišnja borba sa Općinom Neum u vezi sa vlasništvom nad vrijednim nekretninama. Općina im ne dozvoljava da ih koriste, da plate porez i da se uknjiže kao njihovi vlasnici.
''Ako sam ja uložilo u nešto pare, ja želim te pare da izvučem. Hoću da platim porez, hoću sve pošteno'', kaže Fadil Spahić iz Sarajeva, jedan od sedam kupaca.
Tko je vlasnik?
Međutim, Dragan Jurković, načelnik ovog primorskog gradića, osporava prodaju odmarališta, tvrdeći da na osnovu propisa Hrvatske Republike Herceg-Bosne ono pripada Ugostiteljsko-turističkom poduzeću 'Odmaralište Neum', osnovanom 1994. godine. S druge strane, poduzeće 'Feroelektro' se smatra vlasnikom nekretnine.
Novinari CIN-a otkrivaju da pravo vlasništva nad objektom nemaju ni jedni ni drugi, već Federacija BiH. Prilikom prijave imovine u postupku privatizacije 'Feroelektro' je bio u obavezi isknjižiti ovaj objekat sa preduzeća, dok 'Odmaralište Neum' nije ispunilo zakonske uvjete za upis vlasništva. Odmaralište je, stoga, shodno zakonima iz oblasti privatizacije, trebalo postati državno.
Federalne vlasti su po okončanju rata prepustile Uredu visokog predstavnika za BiH da se izjasni u vezi sa pitanjem dvojno iskazane imovine u poduzećima, što OHR nikada nije uradio. Stoga je 'Feroelektro' d.d. Sarajevo neosnovano ostalo upisano u zemljišnim knjigama kao vlasnik odmarališta. To je bila osnova za Općinski sud u Čapljini da se na inicijativu radnika upusti u prodaju nekretnina radi namirenja plaća i doprinosa koje im ovo poduzeće duguje.
Vlasti u FBiH nisu poduzele ništa da riješe nastali problem, a nadležni ministar trgovine Amir Hasičević je novinarima rekao da je nastala situacija u Neumu 'totalni kaos'.
''Pitanje je bi li bilo zakonske osnove. Ukoliko nešto i nije vlasništvo 'Feroelektra', kako se netko mogao uopće naplatiti iz toga na ime obaveza 'Feroelektra'?''
No, kupce jedino zanima kako steći vlasništvo nad nekretninama koje im je Sud prodao.
''To Herceg-Bosna, to mene ne zanima. Ja sam u Bosni i Hercegovini. Mene zanima ono šta sam ja kupio”, rekao je kupac Spahić.
Bitka za radničke kvadrate
Nasuprot gradskoj plaži u Neumu višespratna zgrada sa desetinama apartmana je od 1969. godine bila u vlasništvu nekada uspješnog državnog poduzeća 'Feroelektro' d.d. Sarajevo koje se bavilo unutrašnjom i vanjskom trgovinom.
''Mi smo donedavno imali 35 apartmana, četiri poslovna prostora i 2.000 kvadrata građevinskog zemljišta koje je po Regulacijskom planu predviđeno za hotel'', kaže Mirsad Jašarević, bivši v.d. direktora 'Feroelektra'.
Priča o investiranju je propala zbog dugovanja poduzeća prema bivšim radnicima i zbog toga je odmaralište završilo na sudskoj prodaji 2021. godine. No, ispostavit će se da ova prodaja nije samo na štetu radnika, već i novih kupaca odmarališta i države.
Bitka za radničke kvadrate u Neumu vodi se još od 90-ih godina. Odmaralište je tada pokušalo preuzeti Ugostiteljsko-turističko poduzeće 'Odmaralište Neum'. Ovo poduzeće je sredinom 90-ih osnovala grupa radnika 'Feroelektra' iz Hercegovine koji su izgubili vezu sa matičnim poduzećem u Sarajevu zbog ratnih zbivanja. Novo poduzeće su formirali na osnovu Uredbe o privremenom organiziranju poslovanja gospodarskih subjekata i organizacijskih oblika pravnih osoba na teritoriji HRHB-a.
''Znači, kada je registrirano poduzeće, tada su važili ti zakoni'', rekao je načelnik Neuma Jurković.
Ova uredba je omogućila uposlenicima da formiraju nova društva koja će preuzeti imovinu matičnih poduzeća na teritoriju tadašnje Herceg-Bosne. Nijedan drugi propis nije predviđao ovakvo oduzimanje imovine.
''Pravna osnova je bilo ratno stanje'', rekao je Fikret Talić, pomoćnik direktora za prodaju u Agenciji za privatizaciju FBiH.
Tako je 'Odmaralište Neum' u svoj osnivački kapital uvrstilo nekretninu, ali u zemljišnim knjigama nisu upisali vlasništvo.
''Ovo preduzeće niti je živilo niti radilo, niko nije vršio promjene u zemljišnim knjigama. Naravno, nije imao ni osnove dok se nije to sve uskladilo sa zakonom'', kaže Talić.
Ukidanjem Herceg-Bosne...
Uredba je u poslijeratnim godinama prestala važiti, a ukidanjem Herceg-Bosne i formiranjem Federacije BiH poduzeće je trebalo preregistrirati u skladu sa Zakonom o registraciji poslovnih subjekata u FBiH, upisati kapital i imenovati rukovodstvo − što se nije dogodilo.
Iz danas nadležnog Općinskog suda u Mostaru potvrđuju za CIN: ''Kod ovog društva je bio samo upis osnivanja''.
Kada je Agencija za privatizaciju u FBiH 2000. godine odobrila program privatizacije i početni bilans 'Feroelektra' d.d. Sarajevo, iz imovine preduzeća je isključeno odmaralište u Neumu. To je značilo da objekat nije predmet privatizacije te da ne može biti vlasništvo 'Feroelektra'.
''Bili smo u situaciji da imate imovinu u poslovnim knjigama u dva preduzeća. Da bi se usvojio početni bilans 'Feroelektra' trebalo je tu imovinu isknjižiti da ne bi bila na dva mjesta jer ne možete je dva puta privatizirati'', pojasnio je Talić.
Vlada FBiH tada nije pronašla rješenje te je ovaj problem prepustila OHR-u koji se nikada nije oglasio. Također, OHR nije odgovarao ni na upite novinara CIN-a.
Prema Zakonu o početnom bilansu, odmaralište u Neumu je trebalo postati vlasništvo Federacije. Federalni ministar trgovine Amir Hasičević kaže da je greška vlasti što nisu preuzele ovu nekretninu: ''Jednostavno su propuštene da se poduzmu radnje koje su zakonski bile obavezne''.
Hasičević dodaje da zbog toga sumnja u zakonitost izvršnog postupka i prodaje apartmana u Neumu pred Općinskim sudom u Čapljini koji će, kako kaže, neko morati „iščistiti“.
Cijeli tekst pročitajte OVDJE.