Valja nama preko rijeke
Otvoren novi most u Mostaru: Svladali smo sve poteškoće
Tekst članka se nastavlja ispod banera
''Unatoč svemu smo svladali sve poteškoće te danas ponosno stojimo na ovom mjestu'', rekao je tijekom ceremonije otvaranja novog mosta u Mostaru gradonačelnik Mostara Ljubo Bešlić.
''Čast i zadovoljstvo je što mogu s vama podijeliti radost dovršetka projekta za naš grad. Riječ je o projektu koje smo s nestrpljenjem čekali jer ideja i planovi za izgradnju u ovom slučaju nisu uvijek išli u zadanom smjeru zbog različitih poteškoća'', rekao je Bešlić te istaknuo kako će izgradnja doprinijeti boljem prometovanju i rasteretiti središte grada.
''Vjerujem da će do izgradnje južne zaobilaznice ovo postati magistrali ni put'', rekao je Bešlić.
Šef Odjela za građenje infrastrukturnih objekata Grada Mostar Emir Nuspahić je rekao kako je u izgradnju mosta, zajedno s troškovima eksproprijacije, uloženo oko 15,3 milijuna maraka, od čega je Vlada FBiH iz sredstava naplaćenih od izdavanja GSM licence osigurala 11 milijuna, a Grad Mostar 4,3 milijuna maraka.
''Vrijednost samog mosta iznosi oko 9,5 milijuna maraka od čega je Vlada FBiH osigurala 80 posto, a Grad Mostar 20 posto'', istaknuo je Nuspahić.
Pojasnio je kako se most sastoji od dvije cjelino i to: rasponske konstrukcije ukupne dužine 130 m i tzv. pristupnog dijela mosta dužine 60 m što daje ukupnu dužinu mosta od 190 m. Širina mosta je 20,10 m, sa četiri prometne trake širine 3,55 m (dvije trake od 7,10 m i razdjelni pojas 1,20 m) i dvije pješačke staze širine 2,10m. Visina mosta je oko 15 m. Nuspahić je izrazio nadu u to kako će se novosagrađenom prometnicom bar malo olakšati odvijanje prometa u gradu.
Za sada su u funkciju dvije trake, jer trenutno nema novca za dovršetak gradnje priključnih cesta u punom profilu.
Izaslanik federalnog ministra prometa Renato Škrobo kazao je kako je ovaj most jedan od glavnih infrastrukturnih projekata jer izgradnjom ovog mosta daleko nadvisuje značenje jednog objekta koji spaja dvije strane jednog grada.
''Izgradnjom ovog mosta omogućava se posve novi cestovni pravac iz Mostara u smjeru Sarajeva i obratno. Istovremeno se značajno smanjuje cestovno opterećenje na Carinskom mostu i pristupnim prometnicama'', istaknuo je Škrobo.
Most se počeo graditi još 2008. godine i trebao je biti u funkciji u kolovozu 2009. godine. Kako do toga nije došlo, potpis na završne radove stavljen je krajem rujna 2016. godine i tada su radovi trebali trajati (samo) 90 dana. Most je koštao 9.5 milijuna KM, a prvi put je projektiran još 1973. godine.
Novi most, rasponske konstrukcije od 130 metara, trebao je imati četiri prometne trake, no danas, deset godina nakon povezivanje dvaju obala, su puštene za prometovanje samo dvije.
Mostarski gradonačelnik, prilikom obilaska gradilišta u listopadu prošle godine, rekao je kako se ne može čekati novac za druge dvije trake.
''Planiramo pustiti jednu traku za oba pravca da se odvija promet jedno vrijeme jer nemamo sredstava da u potpunosti zatvorimo konstrukciju financiranja. Ne možemo obećati da ćemo završiti bez neke pomoći. Mi želimo prvenstveno olakšati život našim sugrađanima, i olakšati ulazak u grad i sigurno da nemamo vremena čekati da u potpunosti završimo ovu prometnicu'', rekao je tada Bešlić i istaknuo kako za potpuni dovršetak prometnice nedostaje oko milijun KM.
''Mi nemamo u potpunosti sredstva ni za ovu jednu traku, ali pokušavamo s izvođačem razgovarati da u narednoj proračunskoj godini osiguramo ta sredstva za presvlačenje, što je oko 350.000 KM. Međutim ima još puno dijelova koje treba završiti, tako da mislim da cifra koja nama nedostaje na ovom projektu je negdje oko milijun maraka'', rekao je tada Bešlić.
Podsjećamo, prvi čovjek grada na Neretvi rekao je u srijedu kako nedostaje i oko 2,5 milijuna KM za dovršetak radova na pročistačima.