Stanogradnja ne staje

Pandemija nije ubila gradilišta, ali ni cijene

Broj stanova predviđen za gradnju povećan
Gospodarstvo / Ulaganja | 13. 11. 2020. u 09:15 Bljesak.info
Ekspanzija stanogradnje

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Dok su neke privredne grane teško pogođene pandemijom, građevinarstvo u Republici Srpskoj bilježi pozitivne rezultate. Tako je u odnosu na isti period prošle godine, broj stanova predviđenih za gradnju povećan za više od 100 posto. Stručnjaci upozoravaju, da je riječ o započetom ciklusu koji se mora okončati, a za to vrijeme cijene stanova se ne mijenjaju.

Aktivna gradilišta u Banjaluci u vrijeme dok traje pandemija, dio su lančanih aktivnosti započetih prije ožujka ove godine, odnosno prvog slučaja koronavirusa. Nakon što je određeno vrijeme tržište nekretnina otežano funkcioniralo pa su čak obustavljene planirane, došlo je do deblokade investicija. Poznavaoci tržišta nekretnina tvrde da se cijene kvadratnog metra neće smanjivati usprkos pandemiji.

''Tu nemaju veliki utjecaj investitori, firme koje grade stanove, jer da bi došlo do smanjenja cijena morali bi određeni ulazni parametri investitora koje oni plaćaju da budu niži. To se nije desilo, čak je došlo i do povećanja određenih građevinskih proizvoda'', kaže Mile Petrović iz Udruge građevinarstva u Privrednoj komori RS

Sve je veći i ekonomski jaz među stanovništvom. Dok jedni kupuju stanove, drugi sa strahom gledaju u budućnost i neizvjesnost koje donosi sutra, pojačano pandemijom.

Povećana stanogradnja, prema riječima ekonomskog analitičara Zorana Pavlovića, pogotovo u većim bh.gradovima, predstavlja i odraz zbunjenosti onih koji imaju ušteđevinu koju usmjeravaju u nepokretnu imovinu. Ljudi su isprepadani koronom, teško se odlučuju za kapitalna ulaganja i kupovina stanova za njih predstavlja najsigurniji vid ulaganja.

''Može se reći da trenutno zbog korone, nedolaska dijaspore i usporene kupovine ljudi, u Bosni i Hercegovini smo došli u situaciju da imamo preforsirano tržište izgradnje i ponuda stanova je daleko veća nego potražnja'', Kaže Zoran Pavlović, ekonomski analitičar

Paralelno sa stanogradnjom, aktivno je i tržište starih stanova. U agencijama za prometovanje nekretninama ističu da je cijena kvadratnog metra stare gradnje oko 2000 KM. Ono što je pandemija nametnula kao novi trend je kupovina manjih parcela.

''Pogotovo se sada traže zemljišta za gradnju manjih objekata, kućica, vikendica i tako dalje, i sada je potražnja veća nego prije pandemije, pogotovo oko Banjaluke'', kaže Mane Popović iz Agencije za prometovanje nekretninama.

i na razini Bosne i Hercegovine, broj predviđenih stanova za gradnju u odnosu na isti period prošle godine povećan je za oko 74 posto.

Kopirati
Drag cursor here to close