Društveno preduzetništvo

Po prvi put izrađen nacrt zakona o društvenom poduzetništvu u Federaciji BiH; evo što donosi

Stručni skup u Sarajevu analizirao nacrt zakona o društvenom poduzetništvu u BiH te naglasio važnost regionalne suradnje i razvoja sektora.
Gospodarstvo / Ulaganja | 28. 11. 2024. u 22:57 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

U Sarajevu je održan stručni skup posvećen unapređenju podrške društvenom poduzetništvu, organiziran u sklopu prekograničnog projekta „Zajedno za kulturni turizam“, financiranog sredstvima Europske unije.

Cilj ovog događaja bio je okupiti predstavnike institucija, društvenih poduzeća, donatora i organizacija iz Bosne i Hercegovine i Srbije radi razmjene iskustava, znanja i definiranja koraka za daljnji razvoj ovog značajnog sektora.

Sudionici skupa analizirali su trenutno stanje društvenog poduzetništva u regiji, nacrt Zakona o društvenom poduzetništvu u Federaciji BiH te iskustva Srbije u donošenju Programa razvoja društvenog poduzetništva.

Pomoćnik ministra za obrt u Federalnom ministarstvu razvoja poduzetništva i obrta, Izedin Kurtović, istaknuo je da je po prvi put izrađen nacrt zakona o društvenom poduzetništvu u Federaciji BiH. Prema njegovim riječima, zakon će jasno definirati društvena poduzeća kao ona koja prvenstveno ostvaruju društvene koristi, dok profit ima sekundarnu važnost. Također, predloženo je da vlasnicima može pripasti najviše 49% dobiti, dok većinsko vlasništvo ostaje u privatnim rukama. U planu su javne rasprave kako bi zakon bio usklađen s najboljim praksama, uključujući one iz regije.

Predsjednica Etno mreže i izvršna direktorica NALED-a, Violeta Jovanović, predstavila je aktivnosti Srbije na jačanju zakonodavnog okvira za društveno poduzetništvo. Naglasila je važnost usvajanja modernih propisa koji pružaju podršku postojećim društvenim poduzećima i osiguravaju mjere pomoći za njihov razvoj.

Izvršna direktorica BHCrafts-a, Lejla Radončić, ukazala je na nedostatak regulacije društvenog poduzetništva u BiH te istaknula važnost edukacije javnosti kako bi se povećala svijest o potencijalu ovog sektora.

Sudionici su se složili da je regionalna suradnja ključna za razmjenu dobrih praksi i izradu učinkovitih politika koje će društvena poduzeća učiniti značajnim čimbenikom održivog razvoja.

Projekt „Zajedno za kulturni turizam“ financira se kroz IPA Program prekogranične suradnje Srbija-Bosna i Hercegovina 2014.–2020., a njegovu provedbu nadzire Ministarstvo financija Republike Srbije.

Kopirati
Drag cursor here to close