Ukrug
Raskrižje s nikad modernim semaforima mijenja kružni tok
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Prije šest godina predstavljao se kao najmoderniji semaforski sustav u gradu, s modernim tipkalima, prilagođen osoba s invaliditetom te kao najbolje rješenje za raskrižje na kojem se dogodilo mnoštvo prometnih nesreća.
Danas je običan semafor, čije boje nisu izblijedjele, a koji će biti zamijenjen kružnim tokom na vrhu Avenije, na raskrižju Ulica kralja Tomislava i kneza Višeslava.
Iako se prvotno tvrdilo kako je raskrižje sa semaforima bolje rješenje od kružnog toka zbog tada novog mosta, sada se misli drugačije.
''Stručnjaci iz Zagreba su prezentirali kružni tok za taj dio prometnice kao loš plan jer bi se stavljanjem u funkciju mosta, koji je u izgradnji, promet na tome dijelu jako zgusnuo. Semafori su najbolje moguće rješenje”, pojasnio je te 2014. godine ovakvo idejno rješenje Dražen Vrljić, stručni savjetnik za urbanizam i građenje Grada Mostara.
No, grad je četiri godine kasnije, uvidio da je pogriješio pa je objavio kako ''postojeće semaforizirano raskrižje predstavlja usko grlo u prometu, te je po uzoru na već izgrađeni rotor (kružni tok) kod 'Mljekare', koji je donio pozitivne pomake u prometu, predloženo projektiranje sličnog kružnog toka na ovoj lokaciji''.
Semafor, u čijim su se najavama neprestano spominjala moderna tipkala, u početku je kasnio pa je umjesto ''paljenja'' pred početak nove školske godine, semafor pušten u rad sa zakašnjenjem.
Grad Mostar priopćio je tada kako se radi ''na postavljanju modernog sustava koji predviđa i tipke na stupovima za slabovidne osobe i uređivanje invalidskih prijelaza''. Tipke nikada nisu postavljene, a nitko nikada nije rekao zašto.
Semafor je pratio i skandal s postavljanjem semaforskog stupa jer se postavio na sred pločnika, ali su to izvođači radova odbili kao neosnovano.
Prije semafora, raskrižje je slovilo kao jedno od najopasnijih u Mostaru i na njemu se dogodio veliki broj teških nesreća.
Mnogi su uvjereni kako je riječ o predizbornom šminkanju, ali je svaki pomak dobrodošao. Bitno je samo da i ovog puta projekt ne ostane na praznim obećanjima.
''Najbolji primjer kako se kod nas riječ odgovornih može okačiti mačku za rep, čak i kada je mačak bez repa, je dugo najavljivani semafor na mostarskom raskrižju, na cesti koja ne vodi nigdje. Umjesto modernih tipkala, prilaza prilagođenih invalidima, uz crveno, žuto i zeleno, zasjala je šarena laža. (…) Bitno je postaviti semafor za šarene laže, a za moderna tipkala, koja bi riješila prelazak naših okovanih nogu preko izrupane ceste naše stvarnosti, bit će kriv netko drugi. Jer napudrana lica s plakata su uvjerena da smo slijepi i slijepiji. Ako ipak nisu sigurni u to, sigurni su da šutimo'', pisali smo u komentaru tog predizbornog rujna 2014. godine.
Ove radove, uz koje je planiran nastavak radova na izgradnji Glavnog desnoobalnog kolektora, nadgledat će Kraljevina Španjolska a vrijedni su pola milijuna KM.
Mostarci su zamoljeni da poštuju privremenu prometnu signalizaciju a za očekivati je da zauzvrat dobiju moderno prometno rješenje bez promašaja koje mnogi još uvijek pokušavaju shvatiti na spomenutoj prometnici. Jedan od njih je i neshvatljivo mal nogostup za pješake. No, tko zna, možda dođe vrijeme i za njegovo širenje.