I bi svjetlo...
Rasvjeta u Mostaru: Idealno nije…
Tekst članka se nastavlja ispod banera
''Idealno stanje stvarno nije, ali idemo ka tome'', rekao je za Bljesak.info Darko Knezović, stručni savjetnik za energetsku učinkovitost Grada Mostara, govoreći o javnoj rasvjeti na području Grada Mostara.
Mostar je, naime, nedavno mijenjao rasvjetu u ulicama u kojima je ranije proveden projekt koji je težio ka energetskoj učinkovitosti. Budući da je bilo vidno da se radi o loše postavljenoj rasvjeti, a za što je portal Bljesak.info angažirao firmu da izmjeri kvalitetu svjetla koja je proizvodila zebra-efekt, pitali smo zašto se mijenja zamijenjeno.
Pročitajte još
Na donjoj granici
Knezović kaže kako su se u medijima ''pojavile neke izjave da su rađena mjerenja''.
''Mjerenje se vrši pod uvjetima a Grad Mostar nikad nije izdao odobrenje da se zaustavi promet da se izvrši to mjerenje i ne znam koliko su mjerenja točna. Ono je bila istina da je bilo na donjoj granici tehničkih uvjeta. Morate znati da se rasvjeta mijenjala s LED sustavom koji je energetski učinkovitiji'', rekao je Knezovć.
Na pitanje portala Bljesak.info koliko je grad Mostar izgubio novca jer istu rasvjetu koju smo stavili prije tri godine sada opet mijenjamo, Knezović kaže da grad nije izgubio ništa.
''Ta rasvjeta je već u funkciji pet godina i imala je uštedu od oko 63 posto u odnosu na prethodnu'', rekao je Knezović i dodao kako se prilikom mijenjanja i postavljanja rasvjete dolazi do problema jer stižu pritužbe građana kojima svjetlo ometa životni prostor do toga da krošnje sprječavaju kvalitetnu rasvjetu.
Pročitajte još
13.500 svjetiljki
Knezović kaže kako su početkom ove godine završili zamjenu 1200 LED svjetiljki te da se završava druga fazu s 1.100 led-svjetiljki te da su sve glavne ulice pokrivene led-rasvjetom.
''Ukupno imamo oko 13.500 svjetiljki koje bi trebalo promijeniti'', rekao je i dodao kako je pokrivenost grada javnom rasvjetom skoro 95 posto.
Kaže kako je projekt ''težak'' oko 560.000 KM, uz 30 posto sufinanciranja, a da je prošla faza koštala oko 680.000 KM pri čemu je grad sudjelovao sa 50 posto iznosa.
Knezović je rekao kako možemo očekivati da će grad opet kroz koju godinu mijenjati rasvjetu.
Mario Kordić, mostarski gradonačelnik, rekao je za Bljesak.info rekao je kako se uvijek pobudi sumnja što je to rađeno prije četiri-pet godina a da se sada treba mijenjati.
''Kad je Avenija u pitanju, dojam je bio i percepcija da je Avenija loše osvijetljena. Išli smo u zamjenu lampama s boljim lampama kako bi svjetlost i percepcijski bila zadovoljavajuća. S tim da one lampe koje su skinute neće propasti. One će naći na nekim drugim lokacijama gdje je to primjerenije'', rekao je Kordić.
Dodao je kako Grad Mostar godišnje plaća oko 3 milijuna KM za javnu rasvjetu.
''Ušteda će biti oko 300.000 KM što će se znati pametnije potrošiti'', rekao je Kordić dodavši kako se ide u smjeru da se smanjuju troškovi.
Što smo izmjerili
Podsjetimo, javna rasvjeta u Ulici kralja Tomislava pokazivala je svoje manjkavosti. Da ona ne zadovoljava standarde potvrdili su za Bljesak.info stručnjaci koje smo angažirali za mjerenje kvalitete javne rasvjete u Ulici kralja Tomislava. Kao najveći problem istaknuli su ravnomjernost te naglašavaju kako ''definitivno nije vođeno računa o izboru svjetiljki, rasporedu i visini stubova''.
Pročitajte još
Zamjena sustava javne rasvjete u Ulici kralja Tomislava, koja je rađena u sklopu projekta IRENE, dobila je tada zeleno svjetlo od nadzora gradnje.
U ocjeni izvođenja radova navedeno je kako je zamjena ''zastarjelog i neefikasnog sustava javne rasvjete s novim efikasnim tehnologijama'' ... sukladna ''pozitivnim zakonskim propisima i tehničkim normativima''. No, kako nam je tada rečeno iz tvrtke koja je radila nadzor, ona nije bila zadužena za fotometriju. Tako je u stvarnosti spomenuta ulica, mostarska Avenija, školski primjer efekta zebre koji je nedopustiv na prometnicama jer ugrožava sigurnost sudionika u prometu. Naime, na ovoj prometnici bile česte ozlijede pješaka čak i kada su oni na pješačkim prijelazima.
Dodatnim mjerenjem utvrdili smo i kako se novi stubovi niži od 10 metara kako je navedeno u projektu te da su visoki 9,80 metara kao i da je razmak među njima oko 45 metara. Usporedbe radi, u Splitskoj ulici, koja se križa s Ulicom kralja Tomislava, ''stari'' su stubovi nešto viši od 11 metara a razmak među njima je oko 35 metara.