Gradsko vijeće

Štete nakon poplava u Mostaru: Niti jedan objekt nema odobrenje, procjena se ne podudara s federalnim brojkama

Upozoreno je na neplansku gradnju, nepostojanje odvodnih kanala, nelegalne plaže uz korito rijeka te nekontroliranu sječu šuma.
Gospodarstvo / Ulaganja | 12. 11. 2024. u 10:24 R.I. | Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Povjerenstvo Grada Mostara za procjenu štete nakon poplava na području Drežnice ustanovila je da niti jedan oštećeni objekt nije imao odobrenje za građenje. Pored toga, razlikuje se novačeni iznos procijenjene štete kako ga vidi Grad Mostar i kako stoji u izvješću federalne Civilne zaštite upućene Vladi Federacije.

Kako je rekla predsjednica povjerenstva, Mirna Trčalo, u roku od osam dana stanovnici su mogli podnijeti zahtjeve za prijavu štete. Tako je zaprimljeno 129 zahtjeva od čega je osam pravnih osoba a ostalo su prijave šteta fizičkih lica.

Gradsko vijeće je usvojilo zaključak da se elaborat doradi, a potom ga usvojila u ovom obliku.

Komisija je dokumentirala štetu do 31. listopada dva tjedna prije roka da bi se reklo da su neki ipak zvali nakon što je procjena završena.

Grad Mostar je 4. listopada proglasio stanje prirodne nesreće na lokalitetu naselja Drežnica jer je na tom području nastalo najviše štete.

Pred gradskim Vijećem rečeno je kako se još uvijek ne zna gdje odlagati veliku količinu materijala kojeg su bujice, poplave i klizišta nanijele.

Upozoreno je na neplansku gradnju, nepostojanje odvodnih kanala, nelegalne plaže uz korito rijeka te nekontroliranu sječu šuma.

Vijećnik Silvio Bubalo upozorio je kako se ovaj izvještaj razlikuje s izvještajem kojeg je načinila federalna razina.



Grad Mostar je procijenio da je šteta 3,3 milijuna KM dok je federalna procjena da se radi o 5,1 milijuna KM.

Odgovoreno je da je povjerenstvo obišla svaki objekt tako da je podatak o 3 milijuna točan.

Vijećnik Mirza Drežnjak rekao je kako nije realno procijenjena šteta te zatražio da se elaborat o štetama nadopuni te nabrojao neke lokalitete koji nisu uzeti u razmatranje pri procjeni štete.

Slavko Zovko osvrnuo se na ljudske faktore koje su pridonijele šteti.

''Zašto akumulirani novac ne ulažemo i ne preveniramo. Možemo utjecati na smanjenje štete uslijed toga i spasiti ljudima živote'', rekao je te poručio da Civilna zaštita treba ulagati akumulirani novac.

Gradonačelnik Mario Kordić rekao je kako se sredstva transparentno ulažu i troše sukladno zakonskim obvezama Civilne zaštite Grada Mostara.

Vijećnik Damir Knezović rekao je kako postoji rok za usvajanje ovog elaborata jer u protivnom neće biti isplaćene štete na vrijeme što može dovesti do tužbi kao poslije velikog snijega iz 2012. godine.

Kordić je rekao da je, budući da je moguće da je ovo zadnja sjednica ovog saziv Vijeća i da bi sazivanje novog moglo produžiti priču i izazvati kašnjenje.

Kopirati
Drag cursor here to close