'Ko ovo more platit?!
Stiglo proljeće u Mostar
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Temperature i do 20 stupnjeva, sunčeve zrake, cvjetovi i miris behara prvi su znaci proljeća koji su oživjeli bašte, parkove i ulice Mostara.
Lijepo vrijeme i miris mostarskog behara u gradu na Neretvi zasigurno je preduvjet dobroj turističkoj sezoni i atrakcija domaćim i stranim gostima, samo kad bi je odgovorne turističke službe znale iskoristiti.
Naime, i federalna ministrica okoliša i turizma, Edita Đapo, upozorila je kako nepostojanje zakona o prikupljanju boravišne takse, zakon o turizmu dolazi do rasipanja, odnosno do nekontroliranog prikupljanja ili bolje reći neprikupljanja boravišne pristojbe.
''Grad Mostar nema nikakvih prihoda. UNESCO je radio i Ministarstvo okoliša i turizma FBiH je sufinanciralo strategiju za održavanje i upravljanje Starim Gradom u Mostaru s obzirom na to da je on pod zaštitom UNESCO-a. Pokazuje se da upravo ta politika da kao prvo naplate parking autobusa koji dolaze, pa potom prodavanja neke karte, ne mora to biti samo naplata za ulazak u Stari Grad, ali da ljudi dobiju kartu gdje mogu cijeli dan obići i Stari Grad i određene muzeje, ljepote Mostara, mogla donijeti boljitak. Onda bi taj novac trebao ostati Mostarcima'', kaže Đapo.
Vjeruje da bi u tom slučaju turisti i duže ostajali u Mostaru, nego sad.
''Ovako, niti se zadrže, niti ručaju, niti kupe neki suvenir. Onako, kada govorimo o turizmu, sve mora biti uvezano. To je jedan lanac gdje vi ne možete u Starom Gradu Mostaru prodavati suvenire koje ste uvezli iz Kine. Dakle, to moraju biti autentični suveniri. Samim tim će se turisti zadržati da vide šta je to, raspitati se i ponijeti, odnosno doživjet će Mostar kako treba i kupit će zasigurno taj suvenir. Kada govorimo o turizmu, ja sam uvjerenja da je to lokalna industrija, da treba pomoći lokalnim zajednicama da se razviju, ali, isto tako, da novac treba ostati na nivou lokalne zajednice'', rekla je ranije za Anadoliju Đapo.