Charter let
Kordić: Sretan sam što u Zračnoj luci Mostar konačno vidimo taj 'šušur'
Tekst članka se nastavlja ispod banera
U Zračnu luku Mostar u utorak 21. lipnja sletio je zrakoplov LOT Polish Airlinesa iz Katowica koji je dovezao 161 putnika charter letom i tako po prvi put zračnom linijom povezao Mostar i Poljsku.
Putnike iz Katowica u mostarskoj Zračnoj luci dočekali su gradonačelnik Mario Kordić, savjetnik predsjednika Vlade HNŽ-a Darko Juka, direktor Zračne luke Ivan Ljubić, direktorica touroperatora Rego-Bis Gabriela Mańka-Sokullu i touroperator Hercegovina Travel iz Međugorja Mario Glišić.
"Sretan sam što u Zračnoj luci Mostar konačno vidimo taj 'šušur' da ljudi konačno dolaze. Htio bih zahvaliti svima onima koji su omogućili da se ovo dogodi. Već godinu dana govorimo o problemima Zračne luke Mostar i kako ih riješiti. Plodovi tog rada su sada polako vidljivi na terenu. Danas je na mostarsku Zračnu luku sletio najveći zrakoplov koji uopće ovdje može sletjeti. Nadam se da je ovo početak jedne lijepe priče i kako ćemo Zračnu luku Mostar gledati kao potencijal koji će cijeloj Hercegovini, a prvenstveno Mostaru donijeti dobro'', poručio je tom prilikom gradonačelnik Mostara Mario Kordić.
Direktor mostarskog aerodroma Ivan Ljubić je zahvalio svima koji su uveličali ovu svečanost kazavši kako je to povijesni događaj.
"Svečano smo dočekali ovaj let i svečano uspostavili zračni most između Mostara i Poljske", kazao je Ljubić.
On je naglasio kako će letovi biti jednom tjedno, svakog utorka od danas do kraja rujna na toj relaciji.
Predstavnik veleposlanstva Poljske u BiH Bohdan Korzeniowski naglasio kako je Hercegovina prelijepa i da postoji zanimanje Poljaka za dolazak u ove krajeve.
''Ja se nadam kako će uskoro biti redovna zračna linija između Mostara i Poljske. Možda ne ove godine koja je teška zbog rata i inflacije, ali onda sigurno za 2-3 godine'', istaknuo je Korzeniowski.
U Zračnoj luci Mostar upriličen je svečani prijem za putnike uz hercegovačku zdravicu kojom su ih dočekali članovi kulturno-umjetničkih društava u narodnim nošnjama s tradicionalni hercegovačkim proizvodima za osvježenje, priopćio je Grad Mostar.
Podsjetimo, ova zračna luka posluje godinama s golemim gubicima, a preživljava dotacijama iz proračuna na svim razinama vlasti u BiH.
Zračna luka Mostar ove je godine imao samo 168 putnika na 33 leta, a prema dostupnim podacima za 2020., imali su 58 zaposlena. Lani su imali svega 1944 putnika, a najviše putnika ikad bilo je 2013. godine kada je kroz aerodrom prošlo njih 78.205.
Ove godine su ostali bez jedine redovne linije koja je bila dogovorena na relaciji Mostar- Dusseldorf.
Korona ih je zakucala u zemlju, doslovno. Unatoč padu prometa, u 2020. su imali 58 zaposlena, a u uspješnijoj 2013. zapošljavali su 44 radnika. Lani nisu izdali informaciju o službenom broju zaposlenih.
Zanimljivo je kako se kontinuirano ulaže u mostarsku zračnu luku te Federalno ministarstvo prometa i komunikacije u periodu od 2015. do 2022. godine više od 16 milijuna maraka. Od toga je više od devet milijuna iskorišteno za izgradnju infrastrukture i nabavku potrebne opreme za prihvat i otpremu putnika i aviona, a preostali iznos od oko sedam milijuna dan je kroz tekuće transfere za subvencioniranje linije Zagreb - Mostar i obratno, plaće radnika, školovanje, licenciranje djelatnika i ostale tekuće troškove.