Podcast "Imam ideju" #70
VIDEO I Sivrić: Javni sektor je često u sukobu umjesto u partnerstvu s privatnim
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Gospodin Ivica Sivrić, direktor Razvojne agencije REDAH, po struci diplomirani agro inženjer, jedan je od najiskusnijih u području nevladinog sektora, ali je svoja znanja i rezultate stjecao i u privatnim kompanijama.
"Nakon prvih poslova koje sam radio po završetku fakulteta, počeo sam raditi za međunarodne organizacije, naučio što su projekti, kako malo drugačije razmišljati i od 2007. sam u REDAH-u, a od 2020. sam izvršni direktor. Moram priznati da sam se itekako našao u ovom okruženju koje ti daje osjećaj zadovoljstva da imaš priliku neke stvari promijeniti", kaže naš sugovornik u uvodu.
REDAH je nastao 2003. godine uz podršku Europske unije, kao jedna od pet regionalnih razvojnih agencija, a osnovali su ga načelnici 22 hercegovačke općine.
"REDAH je neprofitna organizacija, realizirali smo veliki broj projekata, u vrijednosti preko 21 milijun eura, a trenutno također imamo u realizaciji projekte u vrijednosti od četiri milijuna eura i polako se agencija vraća na nekadašnje pozicije", kaže Sivrić.
S obzirom na veliko iskustvo našeg gosta u području razvojnih projekata i strategija, iskoristili smo priliku i kako bismo svima koje to zanima pobliže objasnili sadržaj i procedure na planu osmišljavanja, kreiranja i realizacije projekata.
Posebno smo se osvrnuli na ulogu Europske unije u sadašnjem i budućem vremenu i potražili odgovore na najzanimljivija pitanja ekonomskog razvitka uz podršku EU.
"O ovoj se temi priča već 20 godina, a mi smo i dalje na repu. Čak nas na određeni način vuku, prije dvije godine bili smo zemlja kandidat, ove godine su otvoreni pregovori, ali i dalje fali strateški pristup", kaže naš sugovornik, objašnjavajući u razgovoru što sve propuštamo s protekom vremena izvan EU procesa i integracija.
Pročitajte još
U tom kontekstu možete dobiti informacije koje možda dosad niste imali priliku čuti ili niste imali dovoljno vlastitoga znanja i iskustva kako biste ih ispravno i korisno protumačili.
Nadalje, govorili smo i o (ne)spremnosti privatnog sektora u BiH da koristi značajne izvore sredstava, ali svako i javnog sektora kako bi iskoristio mehanizme koje nudi EU da bi bolje i učinkovitije funkcionirao.
Naravno, osvrnuli smo se i na jedan set neizbješnih tema kao što su prednost Hercegovine kao regije, zbog njezine prepoznatljivosti, u gospodarskom razvitku, posebice u segmentu turizma, agrara, ali i čiste energetike, moderne industrije, kao što je prerađivačka, informatičke tehnologije itd.
Razmatranje problematike tržišta rada, narušenog odlaskom mladih i kvalificiranih građana, također je sadržano u razgovoru, a nastavno na to i moguće smjernice u reformi obrazovanja.
Kako ne bismo sve otkrili u kratkom uvodu, preporučujemo vam, naravno, da ovaj razgovor poslušate u cijelosti.