Tržište cvjeta
VIDEO | Potražnja za novim stanovima i dalje velika - kupuje se većinom kešom
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Usprkos prognozama da će u ovoj godini doći do smanjenja potražnje, a samim tim i cijene stanova u našoj zemlji to se nije dogodilo. Početkom godine došlo je do povećanja cijena građevinskog materijala zbog kojeg su, ionako skupi stanovi u novogradnji, postali još skuplji.
Po cijeni kvadrata rekorder je Jahorina na kojoj se apartmani prodaju za 7.000 KM po kvadratnom metru.
Slijede Sarajevo i Banja Luka u kojima kvadrat stana, lociran u centru, ide i do šest tisuća maraka. Investitori poručuju da na trenutnu cijenu novih stanova u prvom redu utiču tražnja i poskupljenje građevinskog materijala. Naravno bitna je i lokacija.
Kupovina kešom
I pored visokih cijena nije došlo da pada tražnje za novim stanovima. Promijenila se samo struktura kupaca. Manje je onih koji kupuju na kredit, a više onih koji kupuju za keš.
"Na njih je u suprotnom smjeru inflacija djelovala. Njima sad novac koji imaju, gotov novac, njima on gubi na vrijednosti ako stoji novac. Tako da su oni iako nisu mislili investirali u nekretnine'', kaže Dragan Milanović, generalni direktor agencije za nekretnine.
Investicijsko-razvojna banka Republike Srpske sa svojim kreditnim linijama za kupovinu stanova drži oko 50 posto stambenog tržišta. Međutim sve je manje, kažu, zainteresiranih za ovu kreditnu liniju, jer maksimalan iznos od 150 tisuća maraka koji sa fiksnom kamatom od 2 posto i uz rok otplate na 25 godina, daje IRB, više nije dovoljan za kupovinu stana.
Nema interesa za stambene kredite
"Uskoro ćemo pred Vladu izaći sa prijedlogom o povećanju maksimalnog iznosa koji IRB odobrava za stambene kredite, najviše za mlade bračne parove. Iskreno se nadam podršci Vlade, jer su i oni svjesni trenutnih kretanja na tržištu'', ističe Dražen Vrhovac, direktor Investicijsko-razvojne banke RS
Ekonomisti smatraju da je sadašnje stanje neodrživo i da se pad kupovne moći građana mora zaustaviti.
"Nije problem kreditiranja nego problem sposobnosti kupca da svojom polovicom plače servisira kredit koji mora uzeti, jer ne može drukčije da riješi stambeno pitanje. A kada to ne možete da riješite izlaz je u inostranstvu u Europi'', ističe ekonomski analitičar Zoran Pavlović.
Poznatelji prilika na tržištu nekretnina kažu da se eventualni pad cijena može očekivati tek početkom sljedeće godine.