Sa sjednice
Vlada FBiH prihvatila korekcije okvirne energetske strategije BiH do 2035.
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Vlada Federacije BiH je upoznata s informacijom o izvršenim korekcijama teksta dokumenta "Okvirna energetska strategija Bosne i Hercegovine do 2035. godine".
Vlada FBiH smatra prihvatljivim izvršene korekcije koje je predložio i uradio konsultant PricewaterhousCoopers (PWC), a koje ne mijenjaju njegov suštinski karakter.
Ministarstvo energije, rudarstva i industrije FBiH zaduženo je da o ovom zaključku obavijesti Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH i da i dalje prati aktivnosti na donošenju i realizaciji "Okvirne energetske strategije Bosne i Hercegovine do 2035. godine" i o tome, po potrebi, informira Vladu FBiH, priopćeno je iz Ureda za odnose s javnošću Vlade Federacije BiH.
Garancija za kreditno zaduženje za izgradnju Bloka 7 TE Tuzla
Vlada Federacije BiH dala je garanciju u korist kineske Izvozno-uvozne banke (CEXIM BANK) za kreditno zaduženje JP Elektroprivreda BiH d.d. Sarajevo za realizaciju projekta izgradnje Bloka 7 - 450 MW TE Tuzla u iznosu do 613.990.000 eura ili 85 posto od ukupne vrijednosti Ugovora o inženjeringu, nabavci i izgradnji Bloka 7 - 450 MW u TE Tuzla između EPBiH i Konzorcija China Gezhouba Group Company Limited, Peking, Kina (lider) i GEDI - Guandong Electric power Design Institute, Kina (član Konzorcija), uvećano za kamatu i druge pripadajuće troškove po Sporazumu o kreditnoj liniji.
Vlada je ovlastila ministarstvo financija FBiH da, u njezino ime izda, a ministrica financija FBiH potpiše svu potrebnu dokumentaciju u vezi s davanjem ove garancije.
Među uvjetima za davanje garancije FBiH je rok otplate kredita od 20 godina, s petogodišnjim grace razdobljem, priopćeno je iz Ureda za odnose s javnošću Vlade Federacije BiH.
Za izdavanje garancije Elektroprivreda BiH je dužna, u korist Proračuna - Garantnog fonda FBiH uplatiti jednokratne naknade: premiju od 39.628.382 KM i proviziju od 8.032.916,50 KM.
Blok 7 u TE Tuzla, snage 450 MW, neophodan je kao zamjenski kapacitet koji će proizvoditi električnu i toplotnu energiju umjesto postojećih blokova 3, 4 i 5 (500 MW). Za njegovu izgradnju bit će korištene najbolje suvremene raspoložive tehnike, što uključuje sve mjere čišćenja otpadnih plinova (desumporizaciju, denitrifikaciju i efikasno otprašivanje).
Tehnologija sagorijevanja ugljene prašine s nadkritičnim parametrima pare je danas dominantna opcija za nove termoelektrane bazirane na uglju, jer imaju veći stupanj efikasnosti i niže emisije CO2 po proizvedenom kWh u odnosu na druge, a time i niže operativne troškove.