Kupres milch
Vrijedne ruke obitelji Žilić: Kupreški sir pobrao medalje Novosadskog sajma
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Sarajevska obitelj Žilić prije četiri godine odlučila je grad zamijeniti Kupreškom visoravni i posvetiti se pravljenju kupreškog sira, svojevrsnog brenda tog podneblja. Kvaliteta sira pravljenog od kravljeg, ovčijeg i kozijeg mlijeka, životinja koje pasu na toj planini, nagrađen je brojnim priznanjima na svim sajmovima i izložbama na kojima su nastupali.
I na ovogodišnjem, 86. međunarodnom poljoprivrednom sajmu u Novom Sadu „Kupres milch“ dobio je tri priznanja – zlatnu medalju za tvrdi punomasni dimljeni sir i dve velike zlatne medalje za tvrdi punomasni sir i tvrdi punomasni sir sa začinom, javlja Anadolu Agency.
Bračni par Smail i Munevera desetljeća su se bavili prodajom sira, da bi prije četiri godine odlučili da preuzmu jednu mljekaru od farmera s kojim su surađivali i stvore brend „Kupres milch“. Sa sinom Vedadom i kćerkom Vildanom, udruženim snagama, razvijaju brend kupreškog sira širom regije, ali i šire, vodeći posebnu brigu o kvaliteti mliječnog proizvoda.
''Uzeli smo staru kuprešku siranu i napravili objekat koji ima uvjete za izvoz. Dnevno preradimo od dvije do tri tisuće litara mlijeka. Imamo namjeru povećati do pet tisuća litara i to bi bilo dosta za nas“, navodi Munevera.
Sirevi s aromom 22 ljekovite biljke
Kupreški sir pravi se na tradicionalan način i jedinstven je po svom ukusu, a za to je zaslužno podneblje na kom nastaje.
''U Europi ima 72 endemske trave, a samo na Kupresu ima 22. Dakle, krave praktično pasu ljekovito bilje. Čak se i ulica naša gde se nalazi sirana naziva Put ljekovitog bilja“, govori sugovornica.
Iz njihove sirane izlaze samo tvrdi sirevi koji su odležali najmanje tri mjeseca, a u osnovnoj paleti proizvoda ima šest vrsta sireva. Ali, prave i sireve po narudžbi. Od parmezana koji su odstojali dve-tri godine, do sireva s kikirikijem, limunom, brusnicom, čak i sa tartufima.
''Svaki dan se sir mora okretati, da bi bio ukusan i svoju proceduru zrenja odradio. Posao ne poznaje nedjelju i praznike. Tako da, kada je neki praznik, a radnici imaju slobodno, onda smo mi tu da radimo“, pojašnjava Munevera, dodajući da je ženski dio obitelji zadužen i obrazovan za marketing i ekonomiju, dok je muški poljoprivredne struke. Tako četiri fakultetske diplome i znanje stečeno na fakultetima u potpunosti koriste za razvoj obiteljskog biznisa, od tehnologije prerade, do osiguravanja tržišta.
Osim Bosne i Hercegovine, kupreški sirevi se mogu pronaći i na tržištu Crne Gore, ali i Turske, odnosno u Istanbulu. Takođe, ova mliječna poslastica, zahvaljujući velikoj dijaspori, ali i turistima, može se naći na gotovo svim kontinentima, ali i zemljama u okruženju.
Zahvaljujući zajedničkom poslu, ostali na okupu
Namera je pronaći distributera koji bi im omogućio da pokriju veće tržište, jer je dosadašnja praksa pokazala da sir s Kupresa ima veliki broj zainteresiranih kupaca. Prioritet im je da ova obiteljska manufaktura ostane sa visokim standardima kvaliteta.
Vedad Žilić, po struci je tehnolog, kako kaže, u ovom poslu je mnogo naučio bez obzira na fakultetsku diplomu i da je to iskustvo veoma značajno.
Njegova majka kaže da su kroz proizvodnju sireva uspeli održati obitelj na okupu, koji su u tom poslu pronašli sebe i ne žele otići iz zemlje, što je, na žalost, postala rijetkost. Priroda posla utjecala je i da veći dio svog vremena provode na 1.230 metara nadmorske visine, zamenivši gradsku vrevu i smog svježim zrakom i jedinstvenom prirodom.
''Jeste da je daleko od Sarajeva, ali taj ambijent je zaista ljekovit“, zaključuje Munevera.