Burt Lancaster
"Prije ili kasnije svi ćemo biti zaboravljeni, ali ne i naši filmovi"
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Na današnji dan prije 110 godina, 2. studenoga 1913. u New Yorku je rođen proslavljeni filmski glumac Burt Lancaster.
Burton Stephen "Burt" Lancaster rodio se na Manhattanu, u miljeu radničke klase, kao jedno od petero djece Elizabeth Roberts i Jamesa Henryja Lancastera. Roditelji su bili protestanti, otac poštar, a s majčine strane obitelj je imigrirala iz Belfasta, kao potomci britanskih useljenika u Irsku.
Lancaster je zapravo odrastao u istočnome Harlemu, bio je hrabar ulični deran, a pohađao je i dosta poznatu DeWitt Clinton High School, gdje je bio košarkaška i gimnastičarska zvijezda, te je potom bio prihvaćen na njujorško sveučilište sa sportskom stipendijom, no ubrzo je odustao od studija.
Zajedno s Nickom Cravatom, s kojim se sprijateljio još kao tinejdžer – a i cijelog su života ostali najbolji prijatelji - pridružio se Kay Brothers cirkusu, no zbog ozljede 1939. s velikim je žaljenjem morao odustati od akrobatske karijere.
Kratko je radio kao trgovački putnik, a potom i kao konobar pjevač. Nakon toga, pridružio se američkoj vojsci u Drugom svjetskom ratu, a od 1943. do 1945. bio je u Italiji, s generalom Markom Clarkom.
Već se kao vojnik upoznao s glumom, nastupajući u predstavama za zabavu i dizanje morala američkih trupa, a po povratku, 1946. snimio je prvi film Ubojice (The Killers), koji mu je odmah donio slavu.
Film Ubojice, koji se bavi profesionalcima koji su po svoju metu došli u mali gradić, sljedeće je godine nominiran za četiri Oscara; za režiju, montažu, glazbu i adaptirani scenarij.
Taj američki film noir Roberta Siodmaka djelomično je temeljen na priči Ernesta Hemingwaya, a uz Lancastera igraju i Ava Gardner, Edmond O’Brien i Sam Levene. Nepotpisani autori scenarija su John Huston i Richard Brooks, dok je ime Anthony Veillera na špici.
Visoki i markantni Lancaster postiže nakon toga velike uspjehe te idućih godina glumi u nizu filmova raznih žanrova, posebno u dramama, trilerima, ratnim i avanturističkim filmovima.
Igra u mnoštvu drama, trilera, ratnih i avanturističkih filmova, među kojima je naročito zapamćen The Crimson Pirate, također u režiji Roberta Siodmaka, u kojem glumi i Lancasterov dobar prijatelj iz cirkuskih vremena Nick Cravat.
Između ostalih ističu se naslovi Odavde do vječnosti (1953.) i Obračun kod O.K. Korala (1957.).
Od sada do vječnosti, slavna romantična ratna drama Freda Zinnemanna bila je nominirana čak za trinaest Oscara, a dobila ih je osam, uključujući one za najbolji film, režiju, scenarij te sporednu mušku i žensku ulogu.
U ovoj drami koja se događa u američkim jedinicama na Havajima 1941. godine, uz Burta Lancastera, Deborah Kerr, Montgomery Clifta igraju i zvijezde poput Franka Sinatre, Donne Reed, Ernesta Borgninea, Mickey Shaughnessya, itd.
Uz osam Oscara, film je osvojio i brojne druge ugledne filmske nagrade, a Američki filmski institut priznao je ikonički status sceni vođenja ljubavi na havajskoj plaži, spomenutoj na početku ovog teksta – pa je i to jedan od razloga zašto je ta filmska drama proglašena ujedno i jednim od najromantičnijih filmova svih vremena.
Od polovine 1950-ih producent je vlastitih projekata, kao Vera Cruz (1954.) i Trapez (1956.). Znatni talent i fizička pojava donose mu status zvijezde što je okrunjeno Oscarom i Zlatnim globusom za najbolju glavnu ulogu u filmu Elmer Gantry (1960.).
Lancaster je snimio i sedam filmova s Kirk Douglasom, te su mnogi vjerovali da su se ova dva slavna glumca i privatno družila, što de facto nije bio slučaj.
Navodno je njihov odnos bio profesionalan, s međusobnim uvažavanjem, ali ipak više kompetitivan no prijateljski, te se stoga pazilo da im uloge budu ujednačene važnosti.
Od njihovih suradnji najzapamćenije ostaju one u Obračunu kod O.K. Corrala (Gunfight at the O.K. Corral, 1957.), i u komediji Tough Guys (1986.), priči o dva ostarjela gangstera koji izlaze na slobodu, i trebaju se snaći u znatno promijenjenim uvjetima od onih kada su bili u naponu snage.
Film Elmer Gantry Richarda Brooksa zauzima doista posebno mjesto u Lancasterovoj karijeri: za njega je dobio Oscara i Zlatni globus, ali i uglednu nagradu njujorške filmske kritike.
Riječ je višeslojnom djelu, no prvenstveno odličnoj religioznoj melodrami s mnoštvom fantastično izvedenih Lancasterovih monologa, a uz glumca Oscare su dobili i redatelj Richard Brooks i glumica Shirley Jones u sporednoj ulozi.
Film je nagrađen i za najbolji scenarij adaptiran prema noveli nobelovca Sinclaira Lewisa iz 1927. godine.
Atlantic City, film uglednog francuskog redatelja Louis Mallea, u kojem Lancaster igra bivšeg sitnog kriminalca Loua, bio je nominiran za pet Oscara, a uz ostale nagrade, osvojio je i dvije BAFTA nagrade, za najboljeg glumca i režiju, te Zlatnog lava na Venecijanskom filmskom festivalu. Partnerica u filmu mu je Susan Sarandon.
Simpatičan je i Lokalni heroj (Local Hero, 1983.) film Billa Forsythea, koji je ujedno i njegov scenarist. Film je dobio nagradu BAFTA za najbolju režiju.
Od 1960-ih prihvaća uloge i u neameričkim filmovima, kao u talijanskom povijesnom spektaklu Gepard (1963.) Luchina Viscontija, ili u ne nužno komercijalnim filmovima kao Valdez is Coming (1971.) i Ulzanin prepad (1972.).
Liberalnih političkih uvjerenja, često je nastupao u filmovima koji upozoravaju na zloupotrebu političke vlasti, kao Sedam dana u svibnju (1963.) ili Twilight's Last Gleaming (1977.), i javno podržavao demokratske kandidate na američkim predsjedničkim izborima. Lancaster se također uvijek deklarirao kao ateist, te je odbio ulogu Bena Hura.
Također, inicijalno je upravo njemu bila ponuđena uloga inspektora Harryja Callahana, u kojoj se kasnije kao Prljavi Harry proslavio Clint Eastwood.
Često je davao podršku i zagovarao rasna prava i prava manjina. Bio je protivnik Vijetnamskog rata. Zbog svega toga je često bio predmet FBI istraga te je 1973. bio na "Listi neprijatelja" predsjednika Richarda Nixona.
Javno se izjašnjavao u korist rasne jednakosti, te se stoga zajedno s Marlonom Brandom, Sammyjem Davisom Jr., Charltonom Hestonom, Judy Garland, Earthom Kitt, Harryjem Belafonteom, Sidneyjem Poitiersom i Paulom Newmanom, u kolovozu 1963., pridružio maršu na Washington kojeg je predvodio Martin Luther King.
I financijski je potpomagao Kinga, bitku za građansku jednakost, i Southern Christian Leadership Conference.
Umro je 20. listopada 1994. u Los Angelesu.
Često se navodi činjenica kako je Lancaster pokopan u Kaliforniji, sa skromnom nadgrobnom pločom, na kojoj su uklesani samo njegovo ime, prezime, godina rođenja i smrti.
Takav low profile stav imao je i za života:"Prije ili kasnije svi ćemo biti zaboravljeni. Ali ne i naši filmovi, i to je jedini 'in memoriam' koji nam je potreban".