Budimpešta se natječe s Pragom
U gradu na Dunavu stvara se novi Hollywood, filmaši donijeli 271 milijun eura u godinu dana
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Nedavno snimljena serija Genij: Picasso i film Terminator imaju dodirnu točku - Budimpeštu.
Mađarska prijestolnica poslužila je kao mjesto snimanja tih blockbustera i mnogih drugih filmova i serija jer ih je privukla poreznim olakšicama i visokotehnološkim uvjetima.
"Ovdje se mnogo snima zbog naših cijena i svjetski priznatih timova za podršku, ali i zbog poreznih olakšica koje dobro funkcioniraju", ističe Ildiko Kemeny, mađarska koproducentica serijala Genij: Picasso National Geographica u kojem slavnog slikara odlično portretira Antonio Banderas.
U žestokoj konkurenciji europskih prijestolnica za privlačenje stranih produkcija, Mađarska je bila jedna od prvih zemalja bivšeg komunističkog bloka koja je 2004. usvojila sustav poreznih poticaja i subvencija koji od tada samo rastu.
Radi se o jednom od najkompetitivnijih sustava na kontinentu koji stranim produkcijama nudi povrat 25 posto troškova.
Budimpešta se većinom natječe s Pragom.
Bugarska i Rumunjska "daleko su jeftinije, ali njihova sposobnost da prate standarde filmske industrije nije na razini", naglasila je Kemeny.
Velika budimpeštanska prednost je i klasična i elegantna arhitektura koja je lako preruši u Buenos Aires, Moskvu, Berlin i London, dodaje producentica.
Mađarska prijestolnica osim lijepog okruženja od 2000. u ponudi ima i dva visokotehnološka, iznimno cijenjena studija, a u njima su snimani interijeri serije o španjolskom slikaru.
Studiji Korda se nalaze usred vinograda, oko dvadeset kilometara od centra Budimpešte, gdje su snimane i scene Hellboya, Inferna i Marsovca za koji je dopremljeno više od četiri tone tla kako bi se ilustrirao krajolik crvenog planeta.
Zahvaljujući iskusnoj i ne preskupoj radnoj snazi, "Budimpešta je nakon Londona postala druga najveća europska pozornica filmova", istaknuo je Daniel Kresmery, čelnik razvoja i produkcije studija Korda.
Međunarodne i mađarske produkcije u državnu su blagajnu 2016. donijele 271 milijun eura. Pet godina prije taj je iznos bio 105 milijuna.
Taj je sektor Mađarskoj 2016. činio 0,15 posto BDP-a, što je najveći postotak u Europi.
Filmska industrija u Mađarskoj sastoji se od stotinjak tvrtki i zapošljava gotovo četiri tisuće ljudi ako se ne računaju posredna radna mjesta u turističkom sektoru.
Prošle je godine u Mađarskoj bilo 285 snimanja, uključujući 64 inozemne produkcije.
Paralelno s razvijenim produkcijama raste i mađarska kinematografija koja u proteklom razdoblju bilježi uspjeh na međunarodnoj sceni.
Saulov sin Laszla Nemesa osvojio je Oscara prije dvije godine, Tijelo i duša redateljice Ildiko Enyedi pobijedio je na 67. Berlinaleu, a festival u Cannesu redovito prikazuje filmove redatelja Kornela Mundrucza.