Apsurd rata
Veterani rata sa sve tri strane ujedinjeni u porukama mira
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Međunarodna organizacija za migracije u Bosni i Hercegovini (IOM BiH), obilježila je Međunarodni dan ljudskog bratstva prikazivanjem dokumentarnog filma "Testament jednom vremenu".
Film prenosi priče ratnih veterana, bivših pripadnika različitih vojski koje su sudjelovale u proteklom ratu u BiH , ujedinjenih u želji da svojim svjedočenjima o apsurdu rata i životu poslije sukoba, doprinesu promicanju dijaloga pomirenja i suočavanja s prošlošću.
Dokumentarni film ''Testament jednom vremenu'' važno je upozorenje o tome koliko je lako biti uvučen u nasilni sukob - i podsjetnik na to da je važno kontinuirano raditi na sprečavanju budućeg nasilja. Stoga je prije prikazivanja filma upriličena kratka diskusija veterana sa mladima, tokom koje se raspravljalo o zagovaranju nenasilja, njegovanju međuetničke i međugeneracijske empatije, ali i o trenutačnom društveno – političkom raspoloženju unutar BiH.
Okupljene su pozdravile dr. Ingrid Macdonald, rezidentna koordinatorica Ujedinjenih naroda u Bosni i Hercegovini, Nicola Hardwick, zamjenica veleposlanice Austrije u Bosni i Hercegovini i Laura Lungarotti, šefica Misije IOM-a u Bosni i Hercegovini i sub-regionalna koordinatorica za Zapadni Balkan.
''U svjetlu dnevnopolitičkih i društvenih dešavanja u kojima dominira huškački narativ i sve otvoreniji poziv na sukobe, neophodno je otvoreno razgovarati o prošlosti i onome što nam je ona donijela, sve s ciljem sprečavanja novoga sukoba. Bolna iskustva kroz koja smo kao društvo pošli trebaju nam svima biti opomena i naučena lekcija za budućnost, umjesto da svako spominjanje rata bude s ciljem skupljanja političkih poena i igranja s budućnošću svih nas“, poručili su sudionici filma, veterani Mirko Zečević Tadić, Asim Parlić, Spasoje Kulaga i Lučijano Kaluža, čija su svjedočenja u formu dokumentarca pretočili autori Zoran Zoka Ćatić, Mirza Ajnadžić i Slađan Vujić.
''Međunarodni dan ljudskog bratstva je prije svega dan kojim ohrabrujemo promociju međureligijske i interkulturalne tolerancije dijaloga, a današnja diskusija i film koji prezentujemo su testament takvim naporima. Dio je širih napora Ujedinjenih nacija na dugoročnom stvaranju i njegovanju okruženja koje pogoduje miru i konstruktivnom dijalogu.
Današnji dan prepoznaje agente promjena poput veterana koji su s nama, koji prepoznaju snagu raznolikosti i rade na izgradnji mostova unutar i između različitih zajednica.
Ovo je možda mali, ali neizmjerno značajan korak prema dekonstrukciji nekih preovladavajućih toksičnih narativa, kroz promicanje nenasilja, dijaloga i iskrene saradnje. Takvi koraci nose univerzalnu poruku da postoji alternativa, i da je mir alternativa“, naglasila je Ingrid Macdonald, rezidentna koordinatorica UN-a u Bosni i Hercegovini.
Iskazala je punu podršku IOM-u i programu Bosnia and Herzegovina Resilience Initiative (BHRI), zahvaljujući kojem se, o članovima udruge ''Pravi požar'', veteranima iz svih bivših zaraćenih strana u BiH, i njihovom mirovnom angažmanu na promicanju ljudskog bratstva i solidarnosti u suzbijanju ekstremizama, pročulo i izvan granica Bosne i Hercegovine.
''Misija IOM-a u Bosni i Hercegovini ostat će posvećena pružanju podrške svima koji rade na promicanju temeljnih ljudskih vrijednosti, dostojanstva i pomirenja.
Iskoristit ću ovu priliku da izrazim iskrenu zahvalnost veteranima koji se zalažu za očuvanje mira, pokazujući potpunu posvećenost ideji sprječavanja sukoba u ovoj prekrasnoj zemlji kako buduće generacije to nikada ne doživjele.
Pozdravljam vaše neumorne napore da svoje iskustvo podijelite s drugima, a brojka od oko 350 mladih koji su u protekle dvije godine prisustvovali vašim panelima govori nam da imate publiku i da je ona spremna slušati.
Kroz naše programe, nastavit ćemo pomagati mladima u promicanju aktivnosti usmjerenih neutraliziranju govora mržnje. Jer, kada upoznate ljude koji su nekada bili na suprotstavljenim stranama, a danas zajedno nastupaju u misiji života – misiji gradnje mira u BiH, ideja ljudskog bratstva je itekako realna, kako na gobalnom, tako i lokalnom planu“, rekla je šefica Misije IOM-a u BiH Laura Lungrotti u svom obraćanju veteranima i mladim mirotvorcima.
Dokumentarni film “Testament jednom vremenu” nastao je u produkciji Udruženja za kulturnu i medijsku dekontaminaciju, a premijerno je prikazan na Sarajevo Film Festivalu 2020. godine.
Proglašen je za najbolji dokumentarni film 11. izdanja festivala ''SEE FF Paris-London-Washington'', a uvršten je u selekciju najboljih filmova ''Best Documentary Award'' organizacije Best Film Awards.
Našao se i u polufinalu švedskog Lulea Film Festivala, kao i Stockholm International Film Festivala, a uvršten je i na repertoar APOX Film Festivala u Hrvatskoj.
O međunarodnom danu ljudskog bratstva
Povelja o ljudskom bratstvu koju su potpisali Papa Franjo i veliki imam kairskog sveučilišta Al Azhar, „poziva sve religije i sve ljude da njeguju bratske odnose putem međusobnog upoznavanja i dijaloga, s ciljem stvaranja mira u svijetu i pravednijeg društva".
Generalna skupština Ujedinjenih nacija jednoglasno je odlučila da se 4. februara svake godine obilježava kao Međunarodni dan ljudskog bratstva, počevši od 2021. u spomen historijskog / povijesnog potpisivanja Dokumenta o ljudskom bratstvu, mir u svijetu i zajednički život u Abu Dhabiju, kojeg su potpisali papa Franjo i veliki imam Al-Azhara Ahmad Al-Tayyib.
UN-ova rezolucija se smatra velikom prekretnicom u povijesti čovječanstva, napominjući da ona ljudsko bratstvo pretvara u međunarodnu stvar i globalnu odgovornost te da je to izvor ohrabrenja za nastavak nastojanja i inicijativa usmjerenih na ostvarenje ciljeva i načela Dokumenta iz Abu Dhabija.