Druženje kod Alekse
8. Mostar World Music Art Festival kultura, aktivizam i humanost
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Internacionalni Mostar World Music Art Festival izgradio se u neatipičnu manifestaciju. Za desetak godina postojanja razvio se u ozbiljnu kulturnu platformu – most koji povezuje Mostar, Bosnu i Hercegovinu sa svijetom.
Povezivanje nevladinog sektora kroz podršku dovela je do zanimljive suradnje između mostarskog World Music Centra i Art Lab-a iz Sarajeva. Višestruko ''Druženje kod Alekse'' sa jedinstvenim umjetnikom iz Hrvatske Darkom Rundekom i sve priznatijim pjesnikom i novinarom Markom Tomašem moglo bi se nazvati jednim od zanimljivijih događaja.
Ni ekstremno visoka temperatura u gradu na Neretvi nije rastopila spontanost i interakciju između publike i sudionika. Druženje je bilo aktivističkog karaktera u kojem je dominirao apel za humanost posebno za napuštenu djecu kako u Domu Bjelave i Muzičku sobu Art Lab-a tako i za dječije domove širom BiH. Također, razgovaralo se i o kulturi, te svim izazovima i teškoćama u kojem se ovaj sektor nalazi.
''Kultura nije pozicionirana, smatra se luksuzom, a osnovna je potreba svakog čovjeka. Naš primarni zadatak je da podržimo mlade u izgradnji kulturnog identiteta i da se što je moguće više povezujemo sa ostatkom svijeta. Teško je, ali vrijedi'', dodaje Savić.
Publika je sa velikom pažnjom slušala poeziju Marka Tomaša, iskustva Darka Rundeka, apel Sabine Šabić kreatorice ideje Muzička soba za djecu Dom Bjelave i Aleksandru Savić o procesu stvaranja organizacije, festivala, izazova, teškoća i rješenja-generalno važnosti i značaja kulture kao univerzalnog mehanizma za razvoj i povezivanje.
''Drago mi je što sam ovdje. Lijepo se osjećam. Iskreno podržavam sve napore koje ove mlade žene ulažu u više ciljeve kojima se bave. Ja sam imao sreću da kao pojedinac nekako zaobilazim te iscrpljujuće situacije kroz koje prolaze organizacije i želim im puno sreće i snage za dalje'', između ostalog kazao je Darko Rundek te se prisjećao svog boravka u Mostaru prije nekoliko desetljeća radeći na predstavi ''Ne''.
Ovaj edukativni događaj omogućio je mladim novinarima, fotografima i glazbenicima jedinstveno iskustvo, kao i publici, noseći vrlo direktne poruke o važnosti kulture, civilnog društva, odgovornosti, humanosti, povezivanja sa svijetom i unutar BiH.