Stara zagonetka
Arheolozi skenirali egipatske piramide i otkrili tajne prostorije
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Piramide u Egiptu čuvaju svoju tajnu već više od 4.500 godina. Sada su egipatski i strani stručnjaci počeli razotkrivati te tajne pomoć najnaprednijih tehnologija, piše Daily Mail.
Prošloga tjedna arheolozi su objavili prve rezultate svoga rada na tzv. Savijenoj piramidi koja se nalazi u Dahšuru, 40-ak kilometara južno od Kaira. Riječ je o jednoj od najstarijih piramida sagrađenih u vrijeme vladavine faraona Snofrua.
Koristeći se infracrvenom termografijom, skeniranjem 3D laserima te detektorima kozmičkih zraka izradili su karte koje prikazuju unutarnje strukture tih drevnih čuda koje su dosad skrivale mnoge tajne koje bi sada mogle izaći na vidjelo.
3D slike pokazuju unutarnje odaje 4.600 godina stare strukture jasno otkrivajući da Savijena piramida krije još jednu tajnu komoru. Mehdi Tayoubi, jedan od voditelja ovog projekta, kaže kako su unutar piramide postavljene ploče koje prikupljaju podatke o radiološkim česticama poznatima kao muoni.
Muoni padaju iz Zemljine atmosfere i prolazeći kroz prazne prostore mogu biti apsorbirane ili se odbijati od tvrdih površina.
Putem njih znanstvenici su uvjereni da mogu saznati više o gradnji Savijene piramide koja ima dva ulaza i dva hodnika koja vode do dvije grobne komore koje se nalaze jedna iznad druge.
''Po prvi puta unutarnja struktura piramide otkrivena je pomoću čestica muona. Dobivene slike jasno pokazuju drugu odaju piramide koja se nalazi oko 60 stopa iznad donje u kojoj su postavljene emulzijske ploče'', kaže Tayabi.
Znanstvenici još uvijek nisu došli do konkretnog odgovora na pitanje kako su građene piramide, te objašnjenja njihovih struktura.
#Pyramid Inside ... #BentPyramid #CosmicRay #Cosmos #EgyptianPyramids #Muon #news https://t.co/5q8jjWYcn1 pic.twitter.com/EXqOsdHXmq
— True Viral News (@trueviralnews) 27. travnja 2016.
“Sličan pokušaj je napravljen prije 30 godina, ali ovo je prvi projekt na globalnoj razini u kojem se koristi vrhunska tehnologija kojom se može ‘gledati’ unutar piramida”, rekao je.
On dodaje kako uskoro planiraju započeti pripreme za istovrsno istraživanje u Khufu, na najvećoj od tri piramide u Gizi, koja je poznatija kao Keopsova piramida.
Ista bi tehnologija, kaže, mogla pomoći u pronalaženju moguće skrivene komore u Tutankamonovoj grobnici, a u kojoj bi moglo biti posljednje počivalište kraljice Nefertiti.
Arheolozi, naime, nikada nisu otkrili mumiju čuvene drevne ljepotice, ali prema tvrdnjama poznatog britanskog arheologa Nicholasa Reevesa njezin bi grob mogao biti u tajnoj odaji unutar Tutankamonove grobnice u Dolini kraljeva u Luksoru.
Dr. Reeves pretpostavlja da su Tutankamona, koji je umro u dobi od 19 godina, požurili pokopati u vanjskoj komori onoga što je izvorno grob kraljice Nefertiti. Moguće je, smatra on, da ožbukani zidovi prikrivaju dosad nepoznata vrata koja vode do groba kraljice Nefretiti.
Britanski areholog također kaže kako dizajn same grobnice sugerira da je izgrađena za kraljica, a ne za kralja.
CEA tries to solve the egyptian #pyramids mystery thanks to muonic tomographyhttps://t.co/Kcka26Sro8 pic.twitter.com/aLgVO9HzRp
— CEA Recherche (@CEA_Recherche) 15. travnja 2016.