Mladi u zanatima
Baština kao izvor inspiracije i pokretač ekonomskog razvoja
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Rezultati projekta ''Mladi u zanatima'', koji je okupio mlade osobe iz cijele Bosne i Hercegovine s ciljem promocije vrijednog naslijeđa BiH i poduzetničkih biznisa inspiriranih zajedničkim kulturnim blagom, predstavljeni su danas u Bošnjačkom institutu – Fondaciji Adila Zulfikarpašića u Sarajevu.
Projekt je realiziralo Udruženje Bosanske rukotvorine/BHcrafts u suradnji sa Fondacijom Kulturno naslijeđe bez granica Bosna i Hercegovina (CHwB) i Pravo Ljudski Film Festivalom od kolovoza 2018. do lipnja 2019. godine, a sudjelovalo je 70 mladih iz Lukavice, Sarajeva, Trebinja, Goražda, Doboj Istoka, Banje Luke, Tuzle i Gračanice.
Projekt je financijski podržala Vlada Sjedinjenih Američkih Država, a Udruženje BHcrafts, koje je više od 20 godina posvećeno njegovanju nematerijalne baštine BiH, bilo je vodeći partner u projektu. Izvršna direktorica BHcraftsa Lejla Radončić izjavila je da su ponosni na postignute rezultate.
''Prateći nove tijekove interesiranja među mladima, te uviđajući da rukotvorine iznova postaju prepoznate i cijenjene, shvatili smo da one mogu biti i izvor ideja za pokretanje pozitivnih priča i poduzetničkih ideja među mladim generacijama'', istaknula je Radončić.
Na radionicama u Tuzli, Sarajevu i Goraždu mladi su imali priliku steći nova znanja o poduzetništvu na uspješnim primjerima poduzetničkih ideja inspiriranih naslijeđem BiH, ali i važnosti dokumentiranja vrijednog kulturnog, povijesnog i prirodnog naslijeđa. Tijekom travnja tri sudionika/ice su obavili praksu u BHcraftsu i imali su priliku učiti o specifičnim motivima iz nematerijalne baštine, kao i radu socijalnog poduzeća.
U okviru projekta mapirani su primjeri poduzetničkih ideja iz različitih krajeva naše zemlje koji su inspiraciju za svoje proizvode pronašli u naslijeđu. Neki od najzanimljivijih primjera poduzetničkih ideja prezentirani su na posebnoj radionici organiziranoj za mlade u Goraždu.
Aida Mia Alić iz CHwB-a je kazala da su tijekom višemjesečnog istraživanja mapirali više od 80 primjera poduzetničkih ideja inspiriranih naslijeđem iz različitih krajeva BiH. U direktorij 'Made of BiH' uključili su 58 primjera koji ukazuju na vrijednost i raznolikost naslijeđa, kao i njegov značaj u ekonomskom razvoju.
U okviru projekta producirana su i četiri umjetnička filma u sklopu radionica koje je organizirao Pravo Ljudski Festival, čiji autori su mladi iz različitih dijelova BiH, a koji ukazuju na bogatstvo i važnost dokumentiranja zajedničke baštine.