Odlukom gradonačelnice
Džamonja, Mrnjavac, Arnautalić i Monteno dobijaju spomenike u Sarajevu
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić donijela je odluku kojom se prihvaća prijedlog Kluba Naše stranke u Gradskom vijeću Grada Sarajeva za izgradnju spomenika četiri ličnosti značajne za Sarajevo, ali i cijelu BiH pa i regiju.
Radi se o Dariju Džamonji, Denisu Mrnjavcu, Esadu Arnautaliću i Kemalu Montenu, javlja N1.
Denis Mrnjavac (1991. – 2008.) bio je dječak, ubijen u tramvaju. Kao žrtva vršnjačkog nasilja postat će simbolom borbe protiv te pošasti.
Dario Džamonja (1955. – 2001.) bio je književnik i novinar, široj javnosti u najvećoj mjeri poznat kao pisac kratkih priča. Sve njegove priče su duboko osobne, ali se u njima kroz njegovu ličnu sudbinu prelama i život grada, sarajevskih ulica, čiji je jedan od zaštitnih znakova.
Esad Arnautalić (1939. – 2016.) čovjek je koji opravdano nosi nadimak oca bosanskohercegovačke zabavne glazbe. Bio je glazbeni urednik na Radio Sarajevu gdje je inicirao osnivanje Glazbene produkcije i Orkestra Radio-televizije Sarajevo. Inzistirao je na tome da mladi glazbenici počnu sa stvaranjem i izvođenjem autorskih pjesama i da prestanu s obradama stranih hitova što je početkom 1960-tih godina bio trend. Arnautalić je, također, pokretač festivala Prvi aplauz ali i festivala dječije glazbe Vaš šlager sezone. Ostat će ne samo u bh. nego i u jugoslovenskim okvirima zapažen i kao autor brojnih hitova zabavne i dječije glazbe.
Kemal Monteno (1948. – 2015.) bio je sarajevski, bosanskohercegovački i jugoslovenski kantautor čije su pjesme bile soundtrack života milijuna ljudi s ovih prostora. Osim desetina pjesama koje će u njegovoj izvedbi postati evergreeni, autor je i brojnih pjesama za druge izvođače koje su također stekle status svevremenih hitova. Između ostalog, autor je i izvođač neslužbene himne Sarajeva ''Sarajevo, ljubavi moja'' za koju je tekst pisao Alija Hafizović.
''Memorijalna kultura Sarajeva bit će značajno obogaćena sa tri od navedena četiri spomenika i spomenute ličnosti bit će tako trajan putokaz našim građankama i građanima za kulturne i građanske vrijednosti koje Sarajevo baštini i koje su ga kroz nekoliko decenija njegove povijesti držale na mjestu centra regije.
Dah tog vremena i danas ukrašava Sarajevo i mnogi koji danas posjećuju Sarajevo imaju sliku o našem gradu koju su kreirali glazba Esada Arnautalića i Kemala Montena i priče Darija Džamonje. Što se tiče Denisa Mrnjavca, spomen ploča ili spomenik njemu u čast bit će vječna opomena da se takav zločin više ne ponovi. Denis je naša bol koja mora biti memorijalizirana. Također, uvijek nam mora uticati na savjest da ne posustajemo u prevenciji i borbi protiv vršnjačkog i bilo kojeg drugog nasilja'', rekao je Adi Škaljić, predsjednik Kluba Naše stranke.