Kulturna baština
U Mostaru otvorena izložba o kulturnom naslijeđu, mladima i inovacijama
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Izložba naziva "Kulturno nasljeđe, mladi i inovacije: istaknuti značaj kulturne baštine Bosne i Hercegovine kroz umjetnički izraz" otvorena je u utorak navečer u mostarskom Centru za kulturu.
Francuski institut i Goethe-Institut BiH, u suradnji s pedagoškim zavodima i ministarstvima, obilježavajući godinu europskog kulturnog nasljeđa, pozvali su sve srednje škole iz Bosne i Hercegovine da odaberu zaboravljeno ili još neprepoznato povijesno umjetničko djelo te osmisle način na koji bi ga prezentirali javnosti.
Škola koja je osvojila prvo mjesto je Srednja građevinska škola Mostar s temom "Kaldrma u Mostaru".
Profesorica Srednje građevinske škole u Mostaru Biljana Anđić-Gaštan kazala je kako je iznenađena koliko su djeca bila zainteresirana za ovaj projekt.
''Bilo je teško pokrenuti taj interes. Izabrali smo razred za koji smo znali da je kreativan, ali tek kad smo ušli u ovaj projekt i odabrali kaldrmu, učenici su tek tada shvatili koje su tu mogućnosti, ali i da je kaldrma odabrana kako bi vidjeli koliko je zapravo neudobna'', kazala je Anđić-Gaštan.
Dodaje kako su učenici sami trebali ocjenjivati i donijeti zaključak zašto su stare kaldrme ugodne, a novopostavljene nisu.
''Ja sam ih usmjeravala oko nekih tehničkih stvari i bila im mentor, ali oni su sami vršili određena mjerenja, snimanja, ugodnosti, ocjenjivali su kaldrme tako da je to zaista njihov projekt. Kasnije su iznjedrili i niz suvenira koji imaju motiv kaldrme'', istaknula je Anđić-Gaštan.
Voditeljica projekta, profesorica u Građevinskoj školi u Mostaru Enida Šetka istaknula je kako su djeca bila jako kreativna.
''Većina stvari koje su izašle kao rezultat ovog projekta osmislila su djeca. Ovo je samo početak jedne teme koju će oni i dalje razrađivati, ali i ova pobjeda našoj školi sigurno je otvorila neka nova vrata'', kazala je Šetka.
Učenica Srednje građevinske škole u Mostaru Lejla Nikšić kazala je kako su kroz ovaj projekt naučili kako je kulturna baština Bosne i Hercegovine od velikog značaja.
''Naučili smo koliko zapravo naša kulturna baština ima značaja i kako bi se više trebali posvetiti našoj tradiciji, a ovdje večeras možete vidjeti neke kreacije naših učenika, ali i bojanku "Moja bojanka", koja je građevinskog tipa i može se printati na razne cekere i tkanine'', kazala je Nikšić.
Osim u Mostaru, izložba je bila predstavljena i u Historijskom muzeju u Sarajevu.