27 glasova za
Izvršni odbor UNESCO-a odobrio zahtjev Kosova za punopravno članstvo
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Izvršno vijeće UNESCO-a dalo je podršku zahtjevu da Kosovo postane član te svjetske organizacije.
Potvrdio je ti na svom Twitter profilu Hashim Thaci, zamjenik premijera i šef diplomacije Kosova.
@unesco exec board just recommended Republic of #Kosovo foe membership to Unesco 27 for, 14 against, 14 abstentions. Only 25% votes against!
— Hashim Thaçi (@HashimThaciRKS) October 21, 2015
On je naveo da je za zahtjev da se preporuči prijam Kosova u UNESCO glasovalo 27 zemalja, dok je 14 bilo protiv i 14 suzdržanih.
Sada predstoji glasovanje Generalne konferencije UNESCO-a u studenom, gdje se odlučuje dvotrećinskom većinom između 195 država članica od kojih je 111 priznalo Kosovo.
Izvršno vijeće UNESCO-a je iza zatvorenih vrata donio odluku da predloži prijem Kosova u tu organizaciju Generalnoj konferenciji, koja će biti održana u studenom. Prijedlog je usvojen većinom, za albansku inicijativu je glasalo 27 zemalja, 14 zemalja je bilo protiv, a 14 je ostalo suzdržano.
Rasprava o prijedlogu prijema Kosova u UNESCO bila je zatvorena za javnost, ali se nakon ove odluke očekuju i priopćenje i najvjerojatnije tonski snimak tog dijela 197. sjednice Izvršnog vijeća, prenosi B92.
Predstavnici Rusije i Kube, koji se protive prijemu Kosova, zatražili su ranije odlaganje sjednice, ali je predsjednik Izvršnog vijeća taj zahtjev odbio, navodeći da je njihov prijedlog stigao kasno. Predstavnik Kube je potom zatražio pauzu, jer je prema njegovom mišljenju, prekršena procedura, saznaje RTS.
Kako javlja RTS, Kosovo je na sjednici Izvršnog vijeća UNESCO-a predstavljeno bez simbola, a u zgradi UNESCO-a bio je i kosovski šef diplomacije Hashim Thaqi, koji je ušao na sjednicu, ali ubrzo i napustio dvoranu.
Prijedlog prijema Kosova je 43. točka dnevnog reda 197. zasjedanja Izvršnog vijeća, a o eventualnoj odluci da se Kosovo primi u članstvo UNESCO-a raspravljat će se na Generalnoj konferenciji od 3. do 18. studenog.
Prijedlogu da se ova tema uopće nađe na dnevnom redu protivili su se Rusija, Kina, Kuba, Brazil, Španjolska i Argentina, prijedlog je podnijela Albanija, a podržalo ga je mnogo zemalja među kojima su Austrija, Danska, Finska, Francuska, Njemačka, Slovenija, Velika Britanija, Švedska, UAE i SAD.
U Izvršnom vijeću je 58 država, od kojih su 32 priznale jednostrano proglašenu kosovsku neovisnost, a oko 20 je podržalo zahtjev Albanije. U prijedlogu odluke navodi se da Izvršno vijeće donosi preporuku da Generalna konferencija primi Kosovo u članstvo, imajući u vidu da "Kosovo prihvata ustav te organizacije i da je spremno ispunjavati obaveze koje proističu iz članstva i sudjeluje u troškovima", prenosi B92.
Predsjednik Tomislav Nikolić je rekao "danas svakako neće biti dobro", a kako je želja Srbije da odloži konačnu odluku do 2017. godine i da u međuvremenu o toj temi razgovara u Briselu.
Kako je rekao šef srpske diplomacije Ivica Dačić, kakva god odluka bude, Srbija nikada neće prihvatiti oduzimanje ili preimenovanje srpskog kulturnog naslijeđa na Kosovu. "Izvršno vijeće UNESCO-a može donijeti odluku kakvu god hoće, ali povijest ne može izbrisati jer je to uvijek bilo i uvijek će biti srpsko kulturno i vjersko naslijeđe na Kosovu. Kako god to netko zvao i kakva god odluka da bude donijeta", rekao je Dačić.