Promocija

Jedini Bosanac, osvajač svih sedam najviših vrhova svijeta, boravio u Mostaru

Kultura / Flash | 13. 09. 2015. u 12:19 S.S.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Zaljubljenici u alpinizam iz Mostara bili su domaćini jedinom čovjeku iz BiH koji se do sada popeo na najviše planinske vrhove svih sedam kontinenata svijeta.

Promocija knjige održana je u Centru za kulturu gdje je Naim Logić, osvajač vrhova sa sjetom pričao o pohodima na planinske divove u svijetu. Dr. Naim Logić, Bosanac u Americi, doktor elektrotehničkih znanosti i alpinist, popeo se u siječnju ove godine na najviši vrh Antarktika.

Time je zaokružio svih sedam najviših vrhova svijeta. "Antarktik je jedinstven kontinent po svojoj geografiji, klimi, biologiji, ekologiji. Tamo se nalazi oko 90 posto rezervi leda i oko 70 posto zaliha svježe vode na Zemlji, 98 posto njegove površine je prekriveno ledom", govori Logić.

"Mont Everest, 8850 metara, najviši vrh Azije. Denali, najviši vrh Sjeverne Amerike na 6194 metra i nalazi se na Aljasci. Tamo sam bio na skijama i bilo je vrlo, vrlo uzbudljivo.

Akonkagva, Južna Amerika, također jako zanimljiv vrh, surov sa jakim vjetrovima i najviši izvan Azije (6962 m). Zatim Elbrus na 5642 m u gorju Kavkaza, Kilimandžaro – 5896 m, u Africi, zanimljiv vrh koji nudi dosta toga od nacionalnih parkova sa lavovima do ljudi iz plemena Masai, sa vrlo zanimljivom kulturom. Nudi sve - od džungle do glečera. Zatim najviši vrhovi Australije i Indonezije - Kosciuszko i Carstensz Pyramid", uzbuđeno priča Logić.

Povod gostovanja u Mostaru je bio predstavljanje knjige pod nazivom 'Svih 7 najviših vrhova kontinenata' u kojoj su opisane pustolovine zabilježene fotografijama. Njegov put po najvišim vrhovima svijeta trajao je devet godina.

Knjiga 'Svih 7 najviših vrhova kontinenata' svojevrstan je udžbenik za planinare i alpiniste, ali se može čitati i kao putopis. Autor je detaljno opisao sve ono kroz šta je prolazio. Između ostalog pisao je o kulturama naroda i područjima kroz koje je prolazio što može biti zanimljivo i ljudima koji nisu planinari.

Kopirati
Drag cursor here to close