Knjiga Hannesa Granditsa
Kad je nacionalna problematika počela prodirati u Hercegovinu
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Knjiga "Multikonfesionalna Hercegovina", autora Hannesa Granditsa, šefa Katedre za povijest jugoistočne Europe na Sveučilištu Humboldt u Berlinu predstavljena je večeras u Hrvatskom domu hercega Stjepana Kosače u Mostaru.
Kako je u izjavi za Fenu kazao autor knjige, tema ovog djela pobliže je određena podnaslovom "Vlast i lojalnost u kasnoosmanskom društvu", a u središtu zanimanja je tadašnja osmanska granična regija Hercegovina.
Ona je u eri tanzimatskih modernizatorskih reformi, o kojoj je ovdje riječ, duže vrijeme bila zaseban pašaluk, ali je tradicionalno bila integralni sastavni dio Bosanskog pašaluka. Tek uz znatno zakašnjenje i primjenu vojne sile, u Hercegovini su, kao i Bosni, mogle biti provedene temeljne odredbe tanzimata.
To je bilo vrijeme u koje se može smjestiti početak modernog društvenog uređenja u Hercegovini. Tendencije sekularizacije i pravne ravnopravnosti različitih konfesionalnih grupa bile su ujedinjene sa intenziviranjem trgovine i usponom novih "kapitalističkih" elita.
Čak je i svakodnevnica ljudi na selu, unatoč velikom kontinuitetu organizacije života, doživjela značajne promjene. Konačno, to je bilo i vrijeme u kojem je "nacionalna problematika" sve snažnije prodirala u multikonfesionalnu društvenu organizaciju.
Grandits je kazao kako je na knjizi radio nekoliko godina. Od toga je dosta vremena proveo na terenu i u arhivima, kao i proučavajući već postojeću literaturu. Knjiga je izašla u izdanju Instituta za povijest Sarajevo, u okviru edicije "Historijske monografije".
Na oko 500 stranica, analizirana je spomenuta problematiku kroz poglavlja "Elita notabiliteta naspram državne birokratije", "Ruralne životne sredine i lojalnosti: pravoslavni, katolički i muslimanski konteksti", "Gradska uređenja i period tanzimata", "Vjersko vodstvo i reforma vjerski zasnovanog poretka", "Novi akteri i postupci za vrijeme tanzimata", te "Revoltirajuće društvo: Nasilje i odanost".
"Iznenađen sam kako je moja knjiga dobro prihvaćena na području BiH. Od strane struke je izuzetno dobro prihvaćena, dobio sam dosta dobrih recenzija od kolega koje sam ranije poznavao samo iz literature. Jako sam iznenađen budući da je tematika dosta složena", kazao je Grandits.
Također, naglasio je kako bi saznanja do kojih je došao radeći i na ovom djelu mogla doprinijeti da se povijest ovdje obrađenog društva na neki način ponovo procijeni, prije svega potrebno je shvatiti da su i posljednja desetljeća osmanske vladavine prije austro-ugarske okupacije 1878. godine bila modernističko, reformatorsko vrijeme.
Na promociji knjige, koja je prethodno predstavljena u Sarajevu, govorili su i fra Robert Jolić, Šaban Zahirović, Edin Radušić, Faruk Taslidža, Jasmin Branković i Seka Brkljača.
Knjiga je prvenstveno izdana na njemačkom jeziku u Njemačkoj gdje je već predstavljena u nekoliko gradova