Hrvatska pomaže
Klesarska škola Pučišća nudi pomoć u obnovi Notre-Dame
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Klesarska škola Pučišća iz Hrvatske koja je poznata kao čuvar europske graditeljske baštine, ponudila je pomoć francuskoj mreži strukovnih škola "Les Compagnons du Devoir" u obnovi požarom oštećene katedrale Notre-Dame.
U ime desetogodišnje suradnje s tom udrugom u četvrtak smo im ponudili pomoć u obnovi Notre-Dame, rekla je Hini ravnateljica škole Tamara Plastić.
Pučiška Klesarska škola, koja 110 godina obrazuje nove naraštaje i jedno je od rijetkih mjesta u Europi gdje se može steći kvalifikacija za ručnu obradu kamena, surađuje s brojnim europskim udruženjima, uključujući i mrežu obrtničkih škola koja brine o francuskoj graditeljskoj baštini.
Njihovi klesari dolaze svake godine u našu radionicu na praktičnu obradu kamena ručnim alatima, a ove godine posjetit će nas i kako bi naučili tradicionalnu tehniku gradnje suhozida, rekla je Plastić.
Pučiški majstori pretpostavljaju da će Francuzima u obnovi najviše trebati klesari, a to im oni mogu ponuditi. Klesari koji su pohađali Klesarsku školu već su se dokazali na obnovi brojnih objekata, uključujući i crkve koje su oštećene tijekom Domovinskog rata.
Iako je urušeni toranj vjerojatno narušio statiku katedrale i njezinih temelja, u Pučišćima se ipak nadaju da će obnova objekta biti moguća. "Zahvaljujući tehnologiji danas je konstrukcijski sve moguće, samo je pitanje cijene, a čini se da to neće biti problem".
Djelu nagorjelih kamenih elemenata, poput rozeta, bifora i lukova vjerojatno će se čišćenjem vratiti prvotni sjaj, ali će većinu elemenata trebati raditi iznova, u čemu pučiški majstori imaju veliko iskustvo.
Obnova katedrale Notre-Dame vjerojatno će se nametnuti kao tema simpozija kamenara na kojem će se od 16. do 18. svibnja u Pučišćima na Braču okupiti brojni stručnjaci i tvrtke s područja vađenja, obrade, ugradnje i restauracije kamena.
Klesarska škola zadnjih godina sve više prima upite za školovanje iz stranih zemalja, što privlači i pozornost svjetskih medija.
Unikatnost škole prepoznali su brojni svjetski mediji, poput japanskih, američkih, njemačkih i francuskih. Primjerice, Philippe Cousteau, unuk istraživača života u oceanima Jacquesa Cousteaua, snimao je ondje 2014. epizodu serije "Xploration Awesome Planet".
Škola se u povodu obilježavanja 110. godišnjice osnutka nedavno našla na naslovnoj poziciji online časopisa "Stone ideas", koji se bavi arhitekturom i dizajnom vezanima uz prirodni kamen.