Mostar
Komemoracija Velimiru Laznibatu: Sjećamo se posebno njegovog optimizma
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Komemoracija prof.dr.sc. Velimiru Laznibatu upriličena je danas na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru.
Tom prigodom o Laznibatovom životu i javnom djelovanju govorio je akademik Šimun Musa, inače njegov prijatelj, kolega i suradnik.
''Sjećamo se posebno njegovog optimizma i u najgorim okolnostima. Njegova optimizma za boravka u Neumu, kada nas je sve odreda hrabrio u danima rata, zbog kojeg smo zapravo i otišli u izbjeglištvo u Neum s našim studentima 1993. godine'', kazao je akademik Musa.
''Znao je i poučavao je kako je hrvatski jezik jedan od starijih europskih jezika koji je u svom podizanju, kultiviranju i normiranju stasavao po utjecaju latinskog i grčkog, davno normiranih jezika i sam postao klasično lijep jezik'', kazao je Musa.
Prisjetio se svojedobnih izjava o zajedničkom standardnom jeziku u BiH, te toga što je Laznibat o tome znao reći: "Hrvati imaju povijesno pravo na konstitutivnost, a time i na svoj nacionalni jezik. Svoj jezik već imamo, samo ga trebamo razvijati, njegovati i na njemu ostvarivati djela koja mogu i mnoge druge, dobronamjerne, oduševiti i kao primjer im poslužiti. Prema tome, niti treba neki standardni jezik preuzimati, niti nam treba neki zajednički standardni jezik graditi. Mi ga imamo. Pozdravljam to, što neki drugi također imaju svoj jezik. Također, odobravamo što ga neki treći tek izgrađuju jer to je ipak proces i dug je ako će rezultati biti djelotvorni. A kakav će biti jezik Hrvata u BiH?, za nas nije nikakva jezikoslovna dvojba. Jedan je i jedinstven jezik za sve Hrvate".
Također, Musa je u svom govoru istaknuo kako je profesor Laznibat svojim životom i humanizmom stalno potvrđivao i živio Matoševu krilaticu "Postati čovjek ljepše je i slavnije nego postati kralj".
O duhovnoj strani Laznibatova života govorio je dr. fra Ivan Ševo.
''U molitvi je nalazio smiraj i utjehu, pogotovo u poznim godinama'', kazao je fra Ivan.
Istaknuo je kako je kao profesor i odgajatelj bio primjer svojim učenicima kakav odgajatelj treba biti i od njega se puno moglo naučiti.
''Krasila ga je poniznost, brižnost i poštenje. Uvijek je u prvi plan stavljao ono nematerijalno i vječno ispred prolaznog, svjetovnog i tvarnog što je neslužbena definicija duhovne osobe'', kazao je fra Ivan.
Prof. dr. Velimir Laznibat rođen je u Makarskoj 17. veljače 1931. godine. Osnovnu školu završio je u rodnom gradu. Na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu diplomirao je 1954. godine. Po završetku studija zapošljava se kao profesor u Livanjskoj gimnaziji. Od 1966. godine prelazi za profesora Učiteljske škole u Mostaru. Tu je predavao do 1970. godine, a onda je prešao za profesora na Odsjeku srpskohrvatski – hrvatskosrpski jezik i jugoslavenska književnost Pedagoške akademije u Mostaru, gdje je predavao Uvod u lingvistiku te Fonetiku i morfologiju hrvatsko- srpskog jezika. Na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Beogradu magistrirao je 1971. godine. Na Pedagoškoj akademiji Univerziteta "Džemal Bijedić" u Mostaru predavao je do početka rata 1992. godine. Nakon rata, doktorirao je 1997. godine na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zadru. Doktorska disertacija nosila je naziv "Govor Dubrovnika u XVIII. stoljeću".
Utemeljitelj je i prvi voditelj Studija novinarstva Sveučilišta u Mostaru 1997. godine. Jedan je od pokretača i dugogodišnji glavni i odgovorni urednik časopisa "MOSTARIENSIA". Objavio je više znanstvenih i stručnih radova u raznim časopisima, biltenima i zbornicima. Napisao je više studija i više sveučilišnih udžbenika. Od svih knjiga, posebnu popularnost je stekao jezični savjetnik "Učimo hrvatski" iz 1998. godine. Također je široku primjenu stekao udžbenik "Retorika" (Mostar 2000.), koji je namijenjen, prije svega, studentima novinarstva.
Kao vrstan lektor, prof. dr. Velimir Laznibat je u dugom razdoblju lektorirao brojne kazališne predstave u Narodnom pozorištu Mostar, Hrvatskom narodnom kazalištu Mostar, Pozorištu lutaka Mostar i Lutkarskom kazalištu Mostar. Bio je dugogodišnji lektor u izdavačkoj kući Prva književna komuna u Mostaru. Lektorirao je i mnoge knjige, časopise, zbornike, monografije i razne druge publikacije.
Svojim dugogodišnjim pedagoškim radom prof. dr. Velimir Laznibat ostavio je neizbrisiv trag u školstvu Mostara i Hercegovine. Umro je 12. travnja 2015. godine u 85. godini života. Sahranjen je na mostarskom groblju Masline 17. travnja.