Nastava
Kreće borba za bosanski jezik
Tekst članka se nastavlja ispod banera
''Upućujem Vam iskren poziv za očuvanje bosanskog jezika i svih vrijednosti na koje pravo imaju naša djeca, na dostojanstven život, na jedini izbor koji imamo, a to je izbor za odgoj i obrazovanje koje nam je propisano Ustavom BiH, na odgoj, obrazovanje i jezik koji postoji stoljećima, a koji je trenutno kod sve naše djece, u školama u RS upitan, nepostojeći i koji se svakim danom, ne dajući nam pravo na izbor, zasigurno gasi", stoji u pismu roditelja djece iz Konjević-Polja upućenog članu Predsjedništva BiH Bakiru Izetbegoviću i reisu-l-ulemi Husein ef. Kavazoviću.
U pismu roditelji zbog situacije u kojoj su se našla njihova djeca nakon pokušaja nametanja jezika koji bi se zvao "bošnjački jezik" od vlasti RS i izostanka podrške lidera Bošnjaka, traže podršku.
''Želimo Vas i sada pozvati na zajedničku borbu na putu od kojeg mi roditelji nećemo odustati, do zadnjeg daha'', navodi se u pismu u kojem se izražava uvjerenje da će Kavazović i Izetbegović ''stati i biti uz njih''.
''Pozivamo Vas da nam se pridružite i ispratite našu djecu u prvi radni dan, školski dan, nažalost ne u škole u kojima zaslužuju biti, nego na instruktivnu nastavu u Novu Kasabu, gdje naša djeca već godinu i po imaju pristup onakav kakav zaslužuju sva djeca ovog svijeta. Uče se da poštuju, jer su poštovani, uče se da uvažavaju različitosti, jer i njihove se uvažavaju, uče se da budu ljudi kojima je tradicija i očuvanje tradicije i identiteta na svim mjestima u njihovom obrazovanju. Očekujemo i želimo Vašu podršku generacijama koje će jedinu nam Bosnu i Hercegovinu voditi pravim putem, putem prosperiteta i poštovanja svih koji u njoj žive'', navodi se u pismu roditelja učenika iz Konjević Polja.
S druge strane, reis Kavazović je poručio kako kreće borba za bosanski jezik.
Naime, bošnjačka djeca neće u Vrbanjcima i Konjević-Polju krenuti na nastavu zbog spora s Ministarstvom prosvjete i kulture RS-a zbog nastavnog plana prema kojem ne postoji bosanski jezik nego jezik bošnjačkog naroda. Ministarstvo se poziva na Ustav i na jezikoslovce koji tvrde kako taj jezik ne postoji.
Lingvist Miloš Kovačević izjavio je kako je sasvim u skladu s pravilima tvorbene strukture srpskog jezika da se jezik Bošnjaka zove bošnjački, a ne bosanski.
"Po pravilima tvorbene strukture od konstrukcije 'bosanski narod' može se izvesti 'bosanski jezik', ali budući da ne postoji 'bosanski narod', kao ni odrednica o nazivu jezika u Ustavu Republike Srpske, onda je jedino moguće taj politički jezik zvati bošnjačkim", rekao je Kovačević.
Pored ovoga, profesorica na banjalučkom Filološkom fakultetu Mirjana Vlaisavljević rekla je kako je pitanje bošnjačkog i bosanskog jezika politikantsko i dodala da je "bosanski jezik" sarajevska varijanta hrvatskog jezika.
Iz Federacije je došao odgovor, pa se u priopćenju federalne ministrice obrazovanja i znanosti Elvire Dilberović navodi kako je i mirovni sporazum u Parizu sklopljen i na bosanskom jeziku.