Livno
Kulturno-vjerska manifestacija Hrvata u BiH ‘Vratimo nadu zavičaju’
Tekst članka se nastavlja ispod banera
"Vratimo nadu zavičaju" geslo je pod kojim su u protekla tri dana održani 3. Dani Kulturno-vjerska baštine Hrvata Bosne i Hercegovine. Kulturno-vjerski sadržaji ove godine obogaćeni su i privrednim. Organizatori manifestacije su Hrvatska matica iseljenika i Kulturno-umjetničko društvo Rudine - župa Vidoši Livno. Pokrovitelj je Središnji državni ured za Hrvate izvan domovine.
Organizatori manifestacije su Hrvatska matica iseljenika i KUD „Rudine - župa Vidoši“ Livno, a sve se održalo pod pokroviteljstvom Središnjeg državnog ured za Hrvate izvan domovine, Grada Livna i Vlade HBŽ.
Sudionici javne tribine iz prve ruke su mogli čuti nešto više o projektima i pozivima koji su u pripremi, te prekograničnoj suradnji kroz koju Bosna i Hercegovina, za sada, jedino ima pristup EU fondovima.
„Važno je da se ljudi pripreme, da imaju informaciju, da znaju što mogu aplicirati, na kakve projekte i, naravno, uz tako kvalitetne i projekte, vjerujemo da će i realizacija biti ista takva“, ističe Žana Ćorić, izaslanica Središnjeg državnog ureda za hrvate izvan Republike Hrvatske.
„HBŽ i Grad Livno, obuhvativši i dio Buškog jezera, koje je pod Ramsarskom konvencijom, ima jednu specifičnost koju treba iskoristiti upravo u tim regionalnim prekograničnim projektima“, navodi prof. dr. Mirjana Miličević, predavač na projektima EU fondova.
„Zahvaljujući i svom geografskom položaju, blizini hrvatske države, smatram da je to veliki potencijal koji trebamo iskoristiti, treba osmisliti nekakvu strategiju i djelovanje“, konstatira Mijo Marić, ravnatelj Hrvatske matice iseljenika.
U tom smislu treba iskoristiti i kulturu, budući da se već pokazalo da je ona i gospodarski promicatelj.
„Ovo je jedan vid ne samo prekogranične suradnje nego jedan vid povezivanja i očuvanja tradicije, kulture i baštine kako našeg kraja tako i svih dijelova BiH“, ističe Josip Perković, predsjednik KUD „Rudine – župa Vidoši“ Livno.
„Nematerijalna kulturna baština kao diskurs je danas i kulturni, istraživački, turistički, politički, on je danas dobio jedan poseban značaj i svi narodi trebaju imati svoju nacionalnu listu u kojoj će znati koje kulturne fenomene istražiti, predstaviti i potaknuti lokalne zajednice na njihovo očuvanje“, navodi Zvonko Martić, autor izložbe "Nematerijalna kulturna baština Hrvata u BiH".
Manifestacija je okončana na najljepši mogući način - igrom, pjesmom i plesom folklornih skupina od Neuma, preko Hercegovine, Livna i Jajca, sve do Posavine, prenosi federalna.ba